Skôr, než ich odložíme, zvykneme ich dôkladne skontrolovať a vyčistiť, aby nám dobre slúžili aj ďalšiu zimu. Rovnako precíznu jarnú údržbu venujme aj „čiapke“ a „kabátu“ nášho domu – streche a fasáde, ktoré si v zimných mesiacoch vytrpeli svoje, aby sme ich my mohli prežiť v príjemnom teple domova.

Mrazy, dažde, sneh či silný vietor však mohli na zimníku nášho rodinného domu zanechať nepríjemné šrámy, trhliny či diery, cez ktoré sa môže do našich domácností vkradnúť kedykoľvek neželaný hosť – vlhkosť, nečistota či rôzny hmyz.

Kontrolou plynového kotla a vykurovacieho systému po zime, ktorej sa venujeme v inom článku, to nekončí. Úloh, ktoré nás čakajú počas jarných dní v dome a okolo neho, je podstatne viac. Spísali sme vám ich prehľadný zoznam – od hlavy až po päty, od strechy až po podlahu. Aby ste v rámci údržby nezabudli na nič dôležité.

Strecha

Skontrolujte, či strešná krytina nie je na žiadnom mieste prasknutá či uvoľnená. Môže to byť začiatok pohromy. Poškodenú časť vymeňte a zabráňte tak zatekaniu a s tým súvisiacim ďalším problémom. Nepodceňte ani mach, ktorý sa môže vytvárať na streche – niektorým strešným krytinám môže skrátiť životnosť. V prípade plochej strechy mohlo dôjsť pod náporom náročného počasia zase k poškodeniu izolácie. 

Dávajte si pri pohybe na streche pozor, ak si na to netrúfate, alebo mávate vo výškach problémy, nechajte to radšej na odborníka.

Komín

Keď už sme na streche, nezabudnime vizuálne skontrolovať aj komín. Jeho poškodenie môže v budúcnosti spôsobiť zbytočné problémy. Vnútro komína však je práca pre odborníka, pravidelná kontrola je navyše povinná aj zo zákona.

Odkvapy

Zabrať dostávajú v zime aj odkvapy. Nánosy nečistôt ich môžu upchať, čo komplikuje odtok vody. Tá si potom nájde inú cestu von a môže nám zničiť nielen fasádu, ale aj vytopiť povalu. Odborníci radia vyčistiť odkvapy minimálne dvakrát do roka – na jar a na jeseň.

Fasáda

V zime odoláva náporom silného vetra, mrazu či dažďu, ktoré môžu na zateplených múroch zanechať fľaky, nečistoty či plesne. Tie sa dajú účinne odstrániť, preto im určite z času na čas doprajte dôkladnú odbornú hygienu. Na čistej fasáde navyše lepšie vidno aj rôzne trhliny, ktoré sú ďalším následkom drsného zimného počasia. Tie menšie, „vlasové“, si viete opraviť aj sami, pri väčších odporúčame privolať odborníka.

Okná a dvere

Len umyť okná či dvere v rámci predveľkonočného upratovania nestačí. Nezabudnite tiež skontrolovať tesnenie, či cez neho dnu neprefukuje, namažte kľučky a kovania a ak treba, správne ich nastavte. Ak ste si na zimu nezložili z okien sieťky proti hmyzu, umyte aj tie, po zime môžu byť „napáchnuté“ dymom z okolitých komínov a pri otvorenom okne môžu byť nepríjemne cítiť.

Pivnica, garáž

Skontrolujte, či vám počas zimy nezatiekla, nezvlhla, nezačali sa na stenách usádzať plesne, či nebodaj sa k vám nenasťahovali myši či iní neželaní návštevníci.

Bazén

S teplým počasím sa pomaly hlási o slovo aj zazimovaný bazén. Vyčistite jeho steny od usadenín a rias, prezrite, či nie je poškodené tesnenie, skontrolujte funkčnosť čerpadiel a filtrov. Tropické dni sú tu čo nevidieť a vy budete pripravení.

Záhrada

Záhrada je jedna samostatná kapitola. Skôr, než sa pustíte do jarných záhradných prác, skontrolujte si náradie a techniku, ktoré budete počas sezóny používať. Ak máte skleník, vyumývajte ho od rias a nánosov nečistôt, aby prepustil čo najviac slnečného svetla a netvorili sa podmienky pre vznik plesní či rôznych chorôb. Poupratujte záhradu o napadaného lístia a konárov, pripravte si pôdu na sadenie – prekypriť, pohnojiť. Nemáte pri dome ešte zriadené kompostovisko? Práve teraz je ten správny čas. Ak ste hotoví, môžete sa pustiť do samotnej výsadby a tvorby vášho zeleného kráľovstva.