Plynové zariadenie v domácnosti je veľmi dobrý pomocník, ale pri zanedbanej údržbe sa niekedy môže zmeniť aj na zlého pána.

Mať plynový kotol pod kontrolou je preto mimoriadne dôležité. Zdôrazňovanie potreby ich pravidelných prehliadok a údržby nie je v žiadnom prípade lacný marketingový ťah, ako z ľudí „vytiahnuť“ ďalšie peniaze. Práve naopak – môžu vám peniaze nielen ušetriť, ale neraz pomôcť predísť aj tomu najhoršiemu. Navyše, povinnosť takýchto kontrol ukladá vlastníkom aj samotná legislatíva – konkrétne vyhláška č. 508/2009 Z.z.

Aj pomaly končiaca sa najsilnejšia časť vykurovacej sezóny je vhodným obdobím na údržbu vášho kotla. Má za sebou dobre odvedenú robotu počas zimnej sezóny, kedy išiel väčšinu času naplno a staral sa o vaše teplo a pohodu – zaslúži si preventívnu prehliadku a primeranú starostlivosť, aby mohol spoľahlivo slúžiť vašej domácnosti aj v menej náročnom vykurovacom období počas prichádzajúcej jari. Poďme na to.

Krok číslo 1. Určite sa nespoliehajte na laikov či samozvaných expertov. Kontaktujte kvalifikovaných servisných technikov – vyberte si autorizovanú spoločnosť, ktorá má viacročné odborné skúsenosti, overené referencie a poverenie na servis kotlov vašej značky. Na stránkach predajcov tejto techniky zvyčajne nájdete aj zoznam a kontakty na servisných partnerov. Aj tu platí – šetrenie sa nemusí vždy vyplatiť. Radšej dať viac za precíznu odbornú prehliadku „od hlavy až po päty“ ako menej len za nedôsledný či formálny prístup.

Práve ste urobili ďalší dôležitý krok – a to k zníženiu spotreby plynu až o zhruba štvrtinu. Áno, až toľko môžete ušetriť vďaka tomu, že pravidelné a dôsledné prehliadky kotlov odhalia rôzne usadeniny, nečistoty či hroziace poruchy, ktoré by si v budúcnosti vyžiadali drahú opravu či dokonca nutnú výmenu celého plynového zariadenia. Správna údržba a nastavenie zachováva potrebnú výkonnosť kotla a predlžuje jeho životnosť.

Chráňte seba a svojich blízkych. Jednou z dôležitých súčastí servisnej prehliadky je kontrola úniku plynu a izolácie. Takto získate istotu, že váš plynový kotol je pre vás bezpečný a môžete ním bez obáv vykurovať vašu domácnosť aj ďalej. Prípadný únik plynu s obsahom oxidu uhoľnatého, ktorý nezacítite, lebo je bez zápachu, by mohol skončiť tragédiou – výbuchom, požiarom, či otravou. 

Kontrola však popri tom zahŕňa viacero dôležitých úkonov. Technik plynový kotol vyčistí, vykoná komplexnú prehliadku, skontroluje všetky potrebné súčasti: plynový horák, ventily, káble, ovládacie prvky atď. Ak je to potrebné, nastaví optimálne hodnoty kotla, opotrebované či chybné diely vymení.

Popri množstve každodenných povinností sa ľahko môže stať, že na ďalšiu kontrolu jednoducho zabudnete. Pustite to z hlavy a nechajte aj toto na technika. Dohodnite si s ním plán pravidelných návštev a technik sa vám vždy dopredu ozve a ďalšiu obhliadku pripomenie.

Kontrola kotla hneď po zimnej prevádzke má aj ďalšiu výhodu: zabezpečíte si tak pokoj v hektickom období pred nasledujúcou vykurovacou sezónou. Práve na jeseň si viaceré domácnosti nechávajú revíziu kotlov doslova na poslednú chvíľu. Technici sú vtedy „na roztrhanie“, vyťažení návalom objednávok a dostať sa k nim môže byť pomerne problematické. Zodpovedajú tomu, samozrejme, aj ceny za túto službu.

Takže naša rada na záver: neodkladajte na jeseň to, čo môžete urobiť už po zime.