Azda každému z nás sa do tejto nepopulárnej činnosti nechce púšťať. No existujú tipy, vďaka ktorým samotné čistenie plynového sporáka pôjde oveľa rýchlejšie a s minimálnou záťažou. Vyskúšajte ich a zjednodušte si tak domáce práce. A ako bonus predĺžite životnosť svojmu spotrebiču!

Máte tajný sen mať svoju kuchyňu vždy lesklú a čistú? Pravidelné udržiavanie vám nielenže dopraje spokojnosť na duši, ale dožičí vašim kuchynským pomocníkom lepšiu kondíciu. Preto sa držte týchto rád:

  • Bezpečnosť je na prvom mieste. V prípade, že sporák či varný panel, rošty alebo horáky nie sú vychladené, do čistenia sa určite nepúšťajte. Začnite až vtedy, keď všetky komponenty budú vychladnuté. Čistenie vám predsa neujde.
  • Predtým, než začnete čistiť škvrny, presvedčte sa, že váš spotrebič zvládne tento proces. Napríklad pri čistení vodou buďte opatrní, aby ste nenamočili elektrický štartér.
  • Rada nad zlato: utrite rozliate tekutiny zo sporáka čo najskôr, aby nestihli zaschnúť. Také jednoduché, a tak účinné.
  • Vyhnite sa abrazívnym čistiacim prostriedkom. Povrchy sporákov a varných panelov sú veľmi citlivé na škrabance. Preto si na čistenie vezmite radšej jemnú handričku, mäkkú špongiu a šetrné (najlepšie prírodné) čistiace prostriedky. Často hľadáme najlepší chemický prostriedok a ignorujeme potenciál tých prírodných, ktoré máme doma. Viac o ekologických čistiacich prostriedkoch sa dočítate v našom článku

 

Ktoré prírodné prostriedky máme na mysli?

  • Na odolné škvrny, najmä pri plynových sporákoch, vyskúšajte zmes octu a sódy bikarbóny. Veľkú lyžicu sódy bikarbóny rozpustite v pohári horúcej vody. Ponorte špongiu do tejto zmesi, utrite škvrny na sporáku a nechajte pôsobiť cca 10 min. Škvrny by mali zmiznúť raz-dva.
  • Pri oceľových platniach na varenie dbajte na to, aby ste ich nepoškriabali. Na leštenie použite zmes vody a bieleho octu v pomere jedna šálka octu k pol šálke vody. Ak vám vôňa octu prekáža, pridajte 15 – 20 kvapiek pomarančového alebo levanduľového esenciálneho oleja. No, pred každým použitím roztok poriadne pretrepte. Tento podomácky vyrobený prostriedok je skvelý aj na čistenie mikrovlnných rúr, chladničiek a pracovných dosiek. Nikdy ho však nepoužívajte na povrch ako je mramor, žula či mastenec. Kyslosť octu môžu spôsobiť stratu lesku.
  • Máte doma plynový sporák? Horáky vyčistíte jednoducho týmto spôsobom – ponorte ich na 15 minút do horúcej vody a bieleho octu, potom ich očistite mäkkou handričkou a dôkladne osušte. Dobre vyčistený sporák nielenže lepšie vyzerá, ale aj lepšie funguje. Nečistoty môžu upchávať malé otvory a brániť správnemu prietoku plynu. Na tieto miesta je vhodné použiť špáradlo.
  • Povrch roštov má tendenciu meniť svoj vzhľad. Ich zhrdzaveniu predchádzajte tenkou vrstvou, resp. náterom oleja. Ak sa už hrdza objaví, zarobte si zmes citróna a soli na jej odstránenie. Na drhnutie odporúčame použiť prírodnú lufu.
  • Sklokeramické varné dosky sú o niečo jednoduchšie na údržbu. Na rýchle umytie použite zmes vody a octu v rozprašovači. V žiadnom prípade nepoužívajte oceľové drôtenky. Môžu vám poškriabať keramiku. Pri sklokeramike a indukcii siahnite radšej po utierkach z mikrovlákna. Ak vyberiete tie, z recyklovaných alebo biologicky rozložiteľných materiálov, urobíte dobre.

 

Hýri plameň na vašom sporáku rôznymi farbami? Zbystrite pozornosť!

Spozorovali ste na vašom sporáku červeno-oranžový plameň? Napriek všetkým mýtom, to nijako nesúvisí s kvalitou distribuovaného plynu. Naopak, tomuto javu môžete ľahko predísť. Spravidla oranžovo-červený plameň súvisí s nesprávnou funkciou vášho plynového spotrebiča spôsobenou nedokonalým spaľovaním, zvyškami tekutín alebo vlhkosťou na horáku po jeho čistení, či nesprávnym nastavením rozptyľovača plameňa. Ak sa tento problém objavuje pravidelne, odporúčame nechať plynový spotrebič skontrolovať odborníkom. Vybrať si môžete zo zoznamu overených dodávateľov a firiem vo vašom okolí.