Dokonalá čistota sa nám spája už akosi automaticky s chémiou. Zrejme aj pod vplyvom množstva reklám, ktoré k nám denne vstupujú cez televízne obrazovky a presviedčajú nás o množstve tradičných či „supermoderných“ hygienických produktoch ako o jedinej ceste ku krásne voňavej a lesklej domácnosti. Aj tu však platí: nie je všetko zlato, čo sa blyští.

Predstavy, že nečistotu, fľaky, plesne či baktérie môžu účinne zničiť iba prostriedky s chemickou a syntetickou zložkou, sú však často mylné. Dá sa to aj inak – zdravšie a šetrne k prírode.

Jar symbolizuje skutočnú sviežosť, prebúdzanie prírody, vzduch plný zdravých vôní. Pustite si ich aj vy do svojich domácností. Využite práve veľké jarné upratovanie vašich príbytkov na to, aby ste dali zbohom tradičným prostriedkom a vymenili ich za ekologickejšie. Alebo to aspoň vyskúšali. Urobíte tak veľa nielen pre naše životné prostredie, ale predovšetkým svoje zdravie a zdravie svojich blízkych. Po zelené riešenia pritom netreba ani ďaleko chodiť, veľa z toho, čím tradičné prostriedky môžete nahradiť, máte aj v tejto chvíli doma. Neveríte? Poďme na to.

Čistiace utierky

Začnite dôležitým pomocníkom, ktorý je nenahraditeľný pri akejkoľvek práci v domácnosti. Nemíňajte zbytočne peniaze na kúpu čistiacich handričiek. Z roka na rok sa nám iste v šatníkoch hromadí množstvo odevov, ktoré si už, priznajme si to, nikdy neoblečieme a skôr-či neskôr tak skončia v koši. Dajte im ešte šancu, nech sú užitočné. Staré tričká, košele či posteľné plachty a obliečky nastrihajte na menšie handričky. Tip, ako nahradiť klasickú hubku: vymeňte ju za plod rastliny lufa, ktorá funguje ako prírodná špongia a po opotrebovaní je na rozdiel od hubky 100-percentne kompostovateľná. Lufa je dnes dostupná vo viacerých eko-obchodoch či e-shopoch.

Kuchyňa a riad

Kuchynský riad je v bezprostrednom kontakte s potravou, ktorú prijímame do svojho tela. O to viac by sme mali byť pri jeho čistení obozretnejší. Aj tu máte možnosť ekologickej voľby: či už kúpou prírodného čistiaceho prostriedku na riad, alebo si ho jednoducho skúste vyrobiť priamo doma. Receptov nájdete veľa, my ponúkame tento: zmiešajte 2 lyžice octu (odporúčame 10-percentný), hrnček vody,           1 lyžicu sódy bikarbóny a nastrúhané prírodné mydlo. Potrebujete prečistiť odtok? Nasypte do neho sódu bikarbónu, pridajte ocot, nechajte chvíľu pôsobiť a potom zalejte horúcou vodou.

Okná

Aj tu to ide hravo bez chémie. Dve šálky vody, štvrť šálky octu, trochu tekutého mydla – a nánosov nečistôt či mastných škvŕn sa zbavíte minimálne rovnako účinne ako doteraz s bežným čistiacim prostriedkom. Navyše, ocot dodáva sklu aj krásny lesk.

Podlahy

Opäť ďalší dôkaz, aký poklad sa ukrýva v obyčajnej fľaške s octom. Zmes teplej vody, octu a kvapiek esenciálneho oleja sa hodí na umývanie hladkých podlahových plôch ako laminát či linoleum. S octom však treba byť opatrný pri drevených parketách či dlažbe so škárami, ktoré by mohol poškodiť. Aj v takomto prípade však máte na výber – špecializované obchody ponúkajú ekologické prípravky s obsahom prírodných látok (včelí a karnaubský vosk, mydlo z olivového oleja, rastlinný alkohol, esenciálny olej a pod.), ktoré sú vhodné na drevo, parkety, korok, linoleum, kameň, vinyl aj dlažbu.

Kúpeľňa a toaleta

Potrebujete sa zbaviť vodného kameňa? Siahnite po kyseline citrónovej či octe. Stačí nastriekať či naliať a nechať pôsobiť. Ak potrebujete, aby sa čistiaci prostriedok na napadnutom mieste udržal dlhšie a nestiekol, vyrobte si jemnú kašu z múky a octu a vodný kameň ňou natrite.

Pranie

Pracie prášky či gély a aviváže sú obrovskou záťažou pre odpadové vody. Aj tu existuje ekologická náhrada. Počuli ste už o mydlových orechoch? Pochádzajú z Indie a Nepálu, fungujú ako prírodné mydlo, majú neutrálnu vôňu, zmäkčujú prádlo a sú k nemu šetrné. Vyvarený výluh z orechov sa dá použiť aj pri ručnom praní, ale aj umývaní riadu.

Posteľný matrac

V posteli trávime približne tretinu dňa. Starostlivosti o matrac, v ktorom sa hromadí množstvo roztočov a nečistôt, preto venujme na jar patričnú pozornosť. Pravidelné vysávanie pomôže, ale problém úplne nevyrieši. Recept je aj tu jednoduchý: sitkom poprášte matrac sódou bikarbónou (pre vôňu môžete pridať aj pár kvapiek éterického oleja), ktorá má silné dezinfekčné účinky, nechajte ju pôsobiť a po asi hodine ju vysajte. Váš spánok bude po tejto kúre určite o čosi zdravší.

Plesne

Jeden z najväčších škodcov v našej domácnosti. Zvyk nám radí nasadiť proti agresívnemu nepriateľovi agresívnu protizbraň – osvedčený prípravok s obsahom chlóru, ktorý však nie je príliš priateľský k nášmu zdraviu. Vyskúšajte to aj tu inak: do rozprašovača s horúcou vodou nalejte biely ocot, čajovníkový olej alebo sódu bikarbónu, nastriekajte a výsledok vás určite milo prekvapí. Navyše, pleseň takto zmizne aj bez nepríjemného chlórového zápachu, ktorý treba zvyčajne dlho vetrať.

Svieži vzduch

Máte upratané? Je čas si nechať domácnosť rozvoňať príjemnou prírodnou arómou. Nie však syntetickými vôňami v sprejoch, ktoré prírodu len imitujú. Fantázii sa tu medze nekladú, opäť stačí do rozprašovača pridať napríklad už viackrát tu spomínané ingrediencie (jedlú sódu, esenciálny olej, horúcu vodu, primiešať citrónovú šťavu a kôru). Vhodnou alternatívou môžu byť aj sviečky z včelieho/sójového vosku, obohatené o esenciálne oleje. Jar však vonku sprevádzajú aj krásne vône kvetov, byliniek či ovocia a je len na nás, ako si túto neopakovateľnú atmosféru prenesieme aj do našich domovov.

Bezobalové obchody

Ak nemáte čas na výrobu domácich čistiacich prostriedkov, účinné ekologické prípravky bez agresívnych rozpúšťadiel či leštidiel dnes už bez problémov kúpite vo viacerých špecializovaných obchodoch či e-shopoch. Ich ceny môžu byť niekedy vyššie ako pri bežných chemických prostriedkoch, za skvalitnenie zdravia a prostredia, v ktorom žijeme, sa však určite oplatí si trochu priplatiť. A nezabudnite: ak nakupujete v bezobalovom obchode, prírode (aj sebe) tak pomôže hneď aj druhýkrát – nevytvárate ďalšie odpady a zbytočnú ekologickú záťaž.