Plynový sporák? Máme pre vás 10 tipov, ako sa oň starať
14. 10. 2024Koľko povier o plyne poznáte? Napríklad, že plynové spotrebiče sú nebezpečné alebo že plyn môže sám vybuchnúť? Povedomie o plyne sa stále zvyšuje a pre jeho flexibilitu uprednostňuje mnoho šéfkuchárov varenie práve na ňom. Je však dôležité, ako sa o svoj sporák či rúru staráte. Prečítajte si našich 10 praktických rád pre bezpečné používanie plynu.
-
Pred prvým použitím vášho sporáku či rúry skontrolujte, či na plynových hadiciach nie sú trhliny či iné poškodenia.
Uistite sa, že ste všetko správne pripojili a ovládacie prvky sú v správnej polohe. Poznáte jednoduchý trik s mydlovou vodou? Naneste zmes na hadice a spoje; ak sa objavia bubliny, môže to znamenať únik. V takom prípade okamžite zavolajte odborníka. Skontrolovať prípadný unikajúci plyn by ste mali aj po každej manipulácii s pripojením.
-
V kuchyni (alebo tam, kde sporák/rúru používate) vždy zabezpečte dostatočné vetranie.
Otvorte okná alebo použite ventilátor. Cieľom je zabrániť tomu, aby sa prípadný unikajúci plyn hromadil v miestnosti.
-
Zapínajte sporák správne.
Najprv pustite plyn a potom v čo najkratšom čase zapáľte plameň, napríklad zapaľovačom alebo zápalkami. Nikdy nezapínajte plyn s pripraveným horiacim plameňom. A nezabudnite na kontrolu ani vtedy, keď ste už dovarili. Overte si, že sú všetky horáky úplne vypnuté a majte na pamäti, že sú stále horúce.
-
Sporák či rúru čistite po každom varení, aby ste predišli nahromadeniu tuku a nečistôt.
To môže zhoršiť nielen ich výkon, ale aj bezpečnosť. Nečistota dokáže upchať malé otvory a neprepúšťať plyn správne. Rošty a horáky môžete napríklad ponoriť na štvrť hodinku do horúcej vody a bieleho octu, potom očistiť handričkou či kefkou a poriadne vysušiť. Povrch sporáka nečistite s abrazívnymi čistiacimi prostriedky, lebo by ste ho mohli poškodiť. Zároveň dávajte pri čistení pozor, aby sa voda nedostala k elektrickému štartéru.
-
Dajte váš sporák či rúru pravidelne skontrolovať odborníkovi, a to minimálne raz za rok.
Hoci sa vám môže zdať, že všetko dobre funguje a nič nevykazuje problém, odborník dokáže odhaliť skrytú vadu a predísť tak nehode.
-
Keď varíte, sporák nikdy nenechávajte bez dozoru.
Najmä, ak vám doma pobehujú deti alebo zvieratá. Učte deti, aby sa sporáka nedotýkali, a uistite sa, že váš domáci miláčik k plameňom nemá prístup. Zároveň priebežne kontrolujte, že plameň stále horí a nedochádza iba k uvoľňovaniu plynu bez jeho spotreby.
-
Akékoľvek horľavé materiály (napríklad kuchynské utierky či papier s receptom) ukladajte v kuchyni dostatočne ďaleko od sporáka, aby nemohlo dôjsť k ich zapáleniu.
Taktiež, rôzne nádoby či obaly z citlivých materiálov, napríklad z plastu, odkladajte mimo dosahu plameňa.
-
Využívajte hrnce a panvice správne.
Kupujte tie, ktoré sú vhodné pre plynové varenie, a uistite sa, že sa neprehrievajú a majú dostatočné dno.
-
Zvážte inštaláciu detektora plynu a dymu v kuchyni.
Včas tak dokážete zachytiť prípadný únik. Aj keď je plyn obvykle sprevádzaný charakteristickým zápachom (napríklad síry), nie vždy je zreteľný.
-
Poznajte núdzové postupy.
Ak náhodou príde k úniku plynu alebo vzniku požiaru, majte pripravený plán, čo robiť. Neváhajte kontaktovať odborníka, ak máte podozrenie na únik, alebo záchranné zložky, ak došlo k požiaru. Rozhodne sa nesnažte požiar uhasiť vodou! Vhodný je práškový hasiaci prístroj, ak ho máte k dispozícii.
Prajeme vám chutné, zdravé a bezpečné varenie!