Na palivové stojany na pumpách pribudnú značky – kruhy, štvorce a kosoštvorce.
V najbližších mesiacoch sa zmení aj obvyklý vzhľad stojanov na pumpách. K doterajším klasickým označeniam benzínu, nafty či plynu pribudnú symboly kruhu, štvorca a kosoštvorca.

 

Novinku nariadila Európska únia, ktorá chce jednotnou normou dosiahnuť, aby si Európania boli aj mimo svojej krajiny istí, čo tankujú. Zaužívané označenia nezmiznú, ale pribudnú ďalšie značky. Každý typ paliva bude označený iným obrazcom, v ktorom bude písmeno určujúce typ paliva a číslo podiel biozložky.

 

Ku všetkým benzínovým palivám pribudne symbol kruhu a písmeno E. Stojan s dnešným „Naturalom 95“ tak dostane po novom aj označenie E5.

 

(Zdroj: cen.eu)

Označenie benzínu (Zdroj: cen.eu)

 

 

K nafte zas štvorec s označením B. Diesel dostane aj nápis B7.

 

Označenie nafty (Zdroj: cen.eu)

Označenie nafty (Zdroj: cen.eu)

 

 

K plynným palivám pribudne kosoštvorec s doterajšími nápismi CNG pre stlačený zemný plyn či LPG pre skvapalnený propán bután.

 

Označenie plynných palív (Zdroj: cen.eu)

Označenie plynných palív (Zdroj: cen.eu)

 

 

Postupným zaraďovaním väčšieho podielu biozložky do palív sa čísla budú zvyšovať. V zahraničí môžu vodiči natrafiť na vyššie čísla, a teda percentá biozložky, už na začiatku používania nového značenia.

 

Novinka by sa v praxi mala objaviť najneskôr v druhej polovici roka 2017.

 

„Pre motoristov toto opatrenie neznamená žiadnu zásadnú zmenu. Ide len o doplnkové značenie na čerpacích staniciach, nie o zmenu v zložení motorových palív,“ povedal Ladislav Procházka zo spoločnosti Slovnaft.

 

 

Zdroj: MY Nitrianske noviny, Strana/Poradie správy: 8, Rubrika/Relácia: Praktické Slovensko, Dátum: 16.01.2017, Autor: (PK)