Vzduch v teplovodnom obehu kúrenia prináša iba trápenie. Bráni prúdeniu vody, znižuje účinnosť vykurovania, a ak sa nahromadí na kritickom mieste, môže spôsobovať aj hluk. Náprava je jednoduchá, stačí vedieť, ako možno tento vzduch vypustiť a doplniť vodu.

 

1. OTVORENIE: Na všetkých radiátoroch otvoríme regulačné ventily (vrátane termostatických). Umožníme tak plný prietok vykurovacej vody i vzduchu.

 

01_MilanGigel_RadiatorOdvzdusnenie

Foto: Milan Gigel

 

2. SPRIECHODNENIE: I Ak je kúrenie vyregulované utlmením spiatočky, zaistíme jej plný prietok. Na nových radiátoroch so spodným pripojením nájdeme skrutku.

 

02_MilanGigel_RadiatorOdvzdusnenie

Foto: Milan Gigel

 

3. SPRIECHODNENIE II: Na starších radiátoroch sa regulačný ventil spiatočky zväčša ukrýva pod kovovým krytom. Na jeho uvoľnenie budeme potrebovať imbusový kľúč.

 

03_MilanGigel_RadiatorOdvzdusnenie

Foto: Milan Gigel

 

4. VYPNUTIE: Vypneme kúrenie a obehové čerpadlo. Ustálime tak vzduch v jednotlivých vetvách a ochladíme systém, aby sme doň mohli dopúšťať vodu.

 

04_MilanGigel_RadiatorOdvzdusnenie

Foto: Milan Gigel

 

5. VYPÚŠŤANIE I: V najvyššom bode systému pootvoríme kľúčikom odvzdušňovací ventil. Otáčame ním opatrne, vzduch rýchlo uniká aj cez najmenšiu škárku.

 

05_MilanGigel_RadiatorOdvzdusnenie

Foto: Milan Gigel

 

6. ZACHYTÁVANIE: Vodu, ktorá sa miesi so vzduchom, zachytávame do pohára. Na niektorých ventiloch možno nastaviť smer jej odtoku. Snažíme sa ochrániť stenu pred znečistením.

 

06_MilanGigel_RadiatorOdvzdusnenie

Foto: Milan Gigel

 

7. DOPĹŇANIE: Ak sa tlak vytratí, do kúrenia dopúšťame v kotolni ďalšiu vodu. Tá nám pomôže vytlačiť prebytočný vzduch zo systému.

 

07_MilanGigel_RadiatorOdvzdusnenie

Foto: Milan Gigel

 

8. VYPÚŠŤANIE II: Postupne prechádzame všetky najvyššie body jednotlivých vetiev kúrenia, radiátor po radiátore. Staršie ventily treba otvárať skrutkovačom.

 

08_MilanGigel_RadiatorOdvzdusnenie

Foto: Milan Gigel

 

9. BOJLER: Ak máme obojživelný bojler, bude treba odvzdušniť aj jeho výmenník. Odvzdušňovací ventil nájdeme na jeho najvyššom mieste.

 

09_MilanGigel_RadiatorOdvzdusnenie

Foto: Milan Gigel

 

10. NAPUSTENIE: Nakoniec doplníme do obehu vodu. Tentoraz pozorne sledujeme tlakový indikátor na kotle, aby sme dosiahli správny tlak.

 

10_MilanGigel_RadiatorOdvzdusnenie

Foto: Milan Gigel

 

11. UZAVRETIE: Pozatvárame všetky ventily prívodu vody, opäť obnovíme nastavenie ventilov radiátorov, spustíme vykurovanie a dohliadame naň.

 

11_MilanGigel_RadiatorOdvzdusnenie

Foto: Milan Gigel

HOTOVO!

 

00_MilanGigel_RadiatorOdvzdusnenie_T1

Foto: Milan Gigel

RADA NA ZÁVER

 

NAPÚŠŤANIE VODY:  Do uzavretej vykurovacej sústavy dopúšťame vodu iba vtedy, ak je vykurovacie médium vychladnuté. Teplotný šok pri dopustení studenej vody do horúcej liatinovej pece by mohol spôsobiť jej prasknutie. Vždy starostlivo sledujeme ukazovateľ tlaku, ktorý pri väčšine systémov ukazuje pri naplnení hodnotu 1,5 baru. Iná situácia je pri otvorených vykurovacích systémoch, kde sa voda dopĺňa do expanznej nádoby umiestnenej v najvyššom bode rozvodov.

 

Voda vo vykurovacom systéme je znečistená koróziou a kovmi, pričom intenzívne zapácha. Preto treba pri každej manipulácii dbať na to, aby sme neznečistili steny, koberce či podlahy z dreveného masívu. Pri obavách z nešikovnosti možno podlahu prikryť handrou a na stenu nalepiť pomocou maliarskej pásky ochrannú fóliu.

 


Zdroj: časopis Urob si sám/ Milan Gigel, redaktor denníka SME