Nový trend v modernej kuchyni je variť na elektrike, no viaceré gazdinky či kuchári nedajú na varenie na plyne dopustiť.

 

Váš výber by mal závisieť aj od toho, ako často varíte, od zvyku na konkrétny štýl varenia ale aj od toho či chcete ušetriť pri kúpe spotrebiča alebo pri samotnom varení.

 

Varenie na plyne

 

Plynová varná doska je podmienená plynovou prípojkou. Jednoznačne boduje komfortnou obsluhouplynulou reguláciou ohrevu, kde veľkosť plameňa korigujete otočením ventilu pre jednotlivé horáky samostatne. Na rozdiel od elektrických, k reakcii dochádza okamžite. Dá sa aj okamžite vypnúť, a teda nevzniká žiadne zvyškové teplo. Nevýhodu je otvorený plameň či výpary oxidu uhličitého v procese spaľovania. Objavila sa už prvá plynová doska bez otvoreného ohňa. Má špeciálne keramické horáky pod sklokeramickou doskou, kde sa bezplameňovo spaľuje plyn. Ak chcete ostať radšej pri klasickej, môžete si vybrať takú, ktorá má horáky na doske z antikora, skla alebo keramiky. Rozdiel je aj v samotných horákoch, buď postavíte hrnce na mriežku rozdelenú na dve časti alebo na „kríže“ okolo každého horáku. Pokiaľ ide o náklady na varenie, v porovnaní s elektrickými variantmi je plyn víťazom.

 

Varenie na zemný plyn

Varenie na plynovom sporáku (Zdroj: istock)

 

 

Sklokeramické varé dosky

 

 

Klasické elektrické liatinové platne vytláčajú modernejšie typy ohrevu, pretože z pohľadu spotreby energie sú jednoznačne najhorší variant. Modernejšie a úspornejšie sú sklokeramické varné dosky. Pracujú na podobnom princípe ako varná kanvica. Pri zapnutí sa nahreje špirála a odporové teplo sa sálaním prenáša na hrniec či panvicu s jedlom.

 

Sklokeramická varná doska

Varenie na sklokeramickej varnej doske (Zdroj: varecha.sk)

 

Vďaka zabudovanej elektronike je ich obsluha komfortnejšia a regulácia teploty plynulejšia než v prípade klasických elektrických sporákov. Spravidla majú sklokeramické varné dosky komfortné dotykové ovládanie, na ktoré si budete musieť chvíľu zvykať. Na varenie používajte hrnce s rovným masívnym dnom, ktoré dobre vedie teplo a na platňu dolieha celou plochou. Dávajte si pozor na pád ťažkého predmetu na sklokeramickú plochu, ktoré je síce tvrdá ale krehká.

 

 

Indukčné varné dosky

 

 

Sú tiež zo sklokeramiky, ale pracujú na inom princípe ohrevu než elektrické sporáky. Namiesto odporovej platne je použitá cievka napájaná striedavým prúdom, ktorá vytvára magnetické pole. Po položení hrnca na povrch dosky sa elektricky vodivé dno nádoby indukuje vírivými prúdmi a odporom materiálu sa táto energia premieňa na teplo.

 

Indukčné elektrické sporáky dominujú rýchlosťou ohrevu, okamžitým nastavením výkonu platne a nižšou spotrebou elektriny ako elektrické.

 

 

Negatívnou stránkou je vysoká nákupná cena, ktorá sa ešte môže navýšiť zaobstaraním hrncov so špeciálnou úpravou dna feromagnetickými materiálmi. Nielenže urýchlia varenie ale aj minimalizujú tepelné straty do okolia. V tomto prípade teda viac záleží aj na hrncoch, ktorými vaša kuchyňa disponuje. Nie všetky vedia variť na indukčnej doske a nie sú lacné. Veľkým pozitívom je, že keď dovaríte, sálanie tepla od sporáka je minimálne či už so špeciálnymi hrncami alebo bez nich. Klesá riziko popálenia, hoci úplne sa to vylúčiť nedá. Dotykové tlačidlá a automatické zapínanie platní pri položení hrncov na sporák patria medzi ďalšie výhody indukčných sporákov, ktorými môže disponovať. Za zmienku tiež stojí kratší čas pri varení.

 

 

 

Zdroj: pluska.sk – Varné dosky: Je lepšie variť na plyne alebo elektrikou?, 13. 06. 2016