Keď sa povie krb, mnohí z nás si predstavia romantické večery s blízkymi alebo relaxáciu po náročnom dni v práci, napríklad s pohárom dobrého vína a obľúbenou knihou. Ku krbom patrí mihotanie plameňov, príjemné teplo, ale aj štiepanie, nosenie a uskladnenie dreva, prípadne prach, neporiadok a všadeprítomný hmyz. Práve týmto nevýhodám predchádzajú krby na zemný plyn.

 

Krb na zemný plyn

Aj takto môže vyzerať plynový krb (Zdroj: krbex.sk)

 

Výhody a nevýhody plynových krbov

 

Začnime výhodami, ktorých je skutočne dosť. Uvádzame tie podstatné:

 

  • bezpečný a uzavretý systém horenia – dvierka sú pevne uzavreté a nedajú sa počas prevádzky krby vôbec otvoriť
  • nespotrebováva žiaden kyslík – dá sa prevádzkovať v uzavretom dome, či v dome s rekuperačnou jednotkou
  • má možnosť regulácie tepla nielen manuálne, ale aj termostatom; to znamená, že interiér nie je prekurovaný a ušetríte; ak je miestnosť prekúrená, oheň dokonca aj zhasne a po čase sa opäť samočinne zapáli
  • diaľkové ovládanie je samozrejmosťou, rovnako aj možnosť plánovania prevádzky
  • čistá prevádzka bez nosenia a obstarávania dreva a čistenia popolu po ukončení prevádzky
  • tento typ krbu môže byť namontovaný do väčšiny našich bytov
  • jednoduché riešenie komína – má iba vývod na fasádu domu, tzv. balančný odťah, prostredníctvom ktorého nasáva aj vzduch, ktorý je potrebný pre horenie (dvojzložkový nerezový komín)

 

Nevýhodou je snáď iba to, že nepočuť prskanie dreva pri horení.

 

 

Vzhľad plynových krbov

 

Zatiaľ čo u plynového kotla sa na dizajn príliš nehľadí a očakávame od neho iba vykurovací výkon, v prípade krbu hrá vzhľad zásadnú úlohu. Prípadní záujemcovia môžu vyberať z množstva krbových vložiek, medzi ktorými sú modely s rovným, rohovým, trojstranným a dokonca tiež priehľadovým presklením. Tie sa často využívajú v priečkach medzi jednotlivými miestnosťami, prípadne ako predelenie obývačky na jedálenskú a relaxačnú časť.

 

kúrenie zemným plynom

Moderný dizajn a príjemná atmosféra v jednom (Zdroj: krby-fortell.cz)

 

Na výslednú atmosféru má veľký vplyv aj samotný priebeh horenia. Kvalitné krbové vložky s modernými horákmi dnes ponúkajú plamienky, ktoré pôsobia veľmi vierohodne a oko laika na prvý pohľad nespozná, či v krbe horí plyn alebo drevo. Napomáhajú tomu keramické polená veľmi realistického vzhľadu.

 

Ak teda túžite mať vo vašej obývacej izbe, pracovni alebo spálni krb, plynové krby vám ponúknu veľmi komfortnú alternatívu. Postačí, keď sa napríklad po návrate zo zamestnania usadíte na pohovku, stlačíte tlačidlo diaľkového ovládača a v okamihu sa môžete začať tešiť z pohľadu do horiaceho ohňa, po ktorom bude približne po pätnástich minútach nasledovať tiež príjemné teplo.

 

 

Zdroj: www.tzb-info.cz, www.camin.sk