Približne polovicu nákladov ušetrila samospráva Rimavskej Soboty pri minuloročnom vykurovaní dvoch materských škôl (MŠ) v meste. Tvrdí to primátor Jozef Šimko, podľa ktorého sa túto úsporu podarilo dosiahnuť zrekonštruovaním vlastných kotolní v škôlkach a ich opätovným uvedením do prevádzky.

 

V MŠ na Dobšinského ulici boli v roku 2015, kedy využívala teplo z centrálneho rozvodu, podľa primátora náklady na vykurovanie vo výške necelých 22.500 eur. „Teraz, keď sme zapojili náš nový kotol, sme klesli na necelých 11.000 eur. Je to teda zníženie o viac ako 50 percent,“ uviedol primátor, podľa ktorého teraz môže samospráva ušetrené peniaze použiť pre potreby škôlky.

 

Obdobná situácia je podľa jeho slov aj v MŠ na Rybárskej ulici. „Tam sme po zabudovaní vlastných kotlov klesli zo sumy necelých 33.000 eur na približne 17.500 eur,“ dodal s tým, že pre mesto je to výrazná úspora.

 

Odpájanie ďalších mestských objektov od centrálneho zdroja tepla však bude podľa neho problematické, nakoľko to neumožňuje súčasná legislatíva. „V Mestskom kultúrnom stredisku platíme ročne za teplo a teplú vodu zhruba 75.000 eur. Keby sme vybudovali vlastnú plynovú kotolňu, klesneme na polovicu,“ konštatoval s tým, že podobná situácia je aj pri iných objektoch, napríklad krytej plavárni či budovách základných škôl.

 

 

Zdroj: teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR