Postav dom, zasaď strom… Ale neurob pri tom chybu! Akú? Miesto výsadby si treba veľmi dobre premyslieť. Aj taká zdanlivo banálna vec, akou je umiestnenie stromov v okolí svojho domu, vám môže v budúcnosti priniesť nie nezanedbateľné úspory na vykurovaní či v lete na chladení. Vonkajšie prostredie a jeho úprava zohráva v oblasti spotreby energie dôležitejšiu úlohu, ako si možno vieme predstaviť.

Ak ste len na začiatku, plánujete kúpu pozemku a následne stavať, získavate dôležitú výhodu. Zamerajte sa na taký pozemok, ktorý vám pri výstavbe umožní energeticky úspornú dispozíciu domu a efektívne hospodárenie so slnečnou energiou. Teda energiou, ktorá je zadarmo.

Orientácia na svetové strany

Najviac svetla počas dňa dopadá na južnú stranu domu. Preto práve táto časť fasády by mala byť najdlhšia a s čo najväčším presklením. Otvoríte tak svoje príbytky slnečným lúčom, ktoré aj v zime zvýšia vnútornú teplotu o niekoľko stupňov. Na južnú časť domu si tak naplánujte izby, v ktorých budete počas dňa tráviť s rodinou najviac času: obývačku, kuchyňu či detskú.

Sever, naopak, prenechajte miestnostiam, ktoré až toľko vykurovať netreba. Podľa expertov takto len vďaka prírode a správnej orientácii domu viete ročne ušetriť až viac ako tretinu nákladov na vykurovanie. Ak navyše pri zariaďovaní domu siahnete aj po modernom vykurovacom systéme na báze kondenzačného kotla, ktorý v porovnaní staršími systémami vedia znížiť domácnosti spotrebu zemného plynu aj o viac ako pätinu, takáto kombinovaná úspora je pre rodinný rozpočet viac ako zaujímavá.

Kde sadiť stromy?

Dom už stojí, poďme sadiť. Tak ako správne nasmerovanie k svetovým stranám, aj premyslená výsadba zelene v bezprostrednom okolí domu prináša významný efekt. Listnaté stromy sa odporúča sadiť na východnej a západnej strane domu. Klimatizácia sa vám za to v lete odvďačí nižšími nákladmi. Rozkošatené koruny stromov počas letných dní pôsobia ako slnečník, ich listy zachytávajú horúce lúče a o to menej či slabšie je tak potrebné zapínať klimatizáciu. Aj tu platí známe príslovie: „Váž si strom pre jeho tieň.“ A naopak, na jeseň a v zime, kedy lístie opadá a necloní tak dennému svetlu, teplé slnečné lúče sú vnútri domu vítané.

Stromy však v zime nezachytávajú len slnečné lúče, slúžia aj ako účinná bariéra proti silnému vetru. Najmä severnú stranu domu, pokiaľ nie je krytá, „ošľaháva“ studený severák – a tým ho aj ochladzuje, čo súčasne zvyšuje nároky na vykurovanie. Vhodnou výsadbou ihličnanov, ktoré neopadávajú ani v zime a vytvárajú tak účinný štít, sa tento tlak vetra a chladu na fasádu dá podstatne utlmiť. Ale pozor – dbajte pri ich výsadbe na dostatočný odstup od domu, inak ich rozsiahly koreňový systém môže v budúcnosti narobiť aj zbytočné problémy – poškodiť siete, základy či chodník popri dome.

Summa summarum –  skúsenosti hovoria, že stromy v blízkosti domu môžu znížiť náklady na spotrebu energie až o 30 percent.

Strecha

Ochránili sme fasádu domu, čo však strecha? Aj tu pomôže živá zeleň. Neveríte? Čoraz populárnejšie sú tzv. zelené strechy. Inak povedané – malé záhradky či záhony vysadené priamo na našom dome. Suchomilné a mrazuvzdorné rastliny tu vytvoria celoročnú prirodzenú izoláciu. V zime bránia úniku tepla z domu a znižujú tak aj náklady na vykurovanie, v lete zasa pohlcujú horúce slnečné lúče a priestory domu tak ochladzujú.

Strešná vegetácia má však aj mnoho ďalších pozitívnych účinkov: chráni izolácie pred UV žiarením a predlžuje tak ich životnosť, absorbuje oxid uhličitý a tvorí kyslík, znižuje prašnosť a v neposlednom rade – zachytáva dažďovú vodu. Pomáha tak odľahčiť kanalizáciu a vlahu postupne odparuje do ovzdušia, čo oceníte ako príjemné osvieženie v okolí domu najmä v letnom období.

Aj týchto niekoľko odskúšaných tipov je dôkazom, že zeleň v okolí nášho domu neslúži len ako estetický prvok pre oko či dôležitý faktor kvality vzduchu, ale je aj významným pomocníkom domácnosti pri rozumnom hospodárení s energiami.