Zdroj: Spravodajstvo SITA Strana/Poradie správy: 0 Rubrika/Relácia: Ekonomický Dátum: 22.09.2015Autor: be;qq

 

Slovenská pošta, a. s. chce postupne do konca roku 2018 obmeniť nákladné motorové vozidlá nad 3,5 tony. Nákup 184 áut môže podľa predpokladov stáť predbežne 11 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (13,2 mil. eur vrátane dane). Dodávateľa áut vyberie pošta cez verejnú súťaž na základe ekonomicky najvýhodnejšej ponuky s využitím elektronickej aukcie.

 

„Priemerný vek nákladných motorových vozidiel presahuje osem rokov a majú v priemere najazdených takmer 400-tisíc kilometrov. Viaceré však majú najazdené 1 až 1,5 milióna kilometrov. Z týchto dôvodov pristúpila Slovenská pošta k nevyhnutnej obmene technicky a morálne zastaraných nákladných vozidiel,\“ informovala v utorok hovorkyňa spoločnosti Stanislava Pondelová.

Motorové vozidlá sú prevádzkované v hlavnej prepravnej sieti, regionálnej a oblastnej prepravnej sieti pošty. Slúžia na prepravu zásielok, pričom spoločnosť ročne prepraví, prijme a doručí takmer tristo miliónov listových a balíkových zásielok, reklamných adresovaných zásielok a poštových poukazov. Budúci úspešný uchádzač má predložiť komplexnú ponuku, v ktorej bude zohľadnený celý životný cyklus vozidla, vrátane pravidelného servisu a údržby spolu so súvisiacim spotrebným materiálom, ako aj zabezpečením technickej a emisnej kontroly. Dôležitá bude aj spotreba pohonných hmôt a s ňou súvisiace vyprodukované emisie. V rámci obnovy vozidlového parku uvažuje Slovenská pošta aj o nákupe desiatich vozidiel na stlačený zemný plyn (CNG).

 

Slovenská pošta vznikla 1. januára 1993 a na akciovú spoločnosť so 100-percentnou účasťou štátu sa pretransformovala 1. októbra 2004. Akcie spoločnosti spravuje Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Spoločnosť má základné imanie 214,3 mil. eur. Spoločnosť sa mení z tradičného poštového operátora na poskytovateľa širokého portfólia služieb obyvateľom, sprehľadnila doručovanie balíkov a pripravila nové poistné služby.