oplyne.info_mame radi čistý vzduch_Veronika Hunakova

 

Individuálne športovanie je jedna z mála vecí, ktoré dokážeme bezpečne praktizovať aj počas aktuálnych pandemických opatrení. Počas zimného obdobia si môžeme svoju fyzickú kondíciu udržiavať cvičením v teple domova, ale odborníci odporúčajú aj individuálne prechádzky, či beh v exteriéri. Aj známa fitnes-trénerka a výživová poradkyňa Veronika Hanáková trénuje nielen doma, ale cvičí aj vonku v prírode. Pohyb na čerstvom vzduchu pôsobí priaznivo aj na psychiku zvlášť v dobe preventívnej sociálnej izolácie.

 

Vážny problém, ktorý nám môže pocit z individuálneho pobytu vonku znepríjemniť, či ho dokonca znemožniť, je znečistené ovzdušie. Hlavne v zimných mesiacoch je smog nielen cítiť, ale aj vidieť. Podľa meteorológov sú hlavnou príčinou smogovej situácie vysoké emisie jemných prachových častíc z vykurovania pevným palivom a nepriaznivé rozptylové podmienky hlavne v dolinách. Zemný plyn predstavuje ekonomicky najdostupnejšie riešenie zlej kvality ovzdušia na Slovensku. V plynofikovaných obciach je najlacnejšie nahradiť kotly na pevné palivá za nízkoemisné kotly na zemný plyn. Alternatívou pre neplynofikované obce sú zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie.

 

Máme radi čistý vzduch, preto by sme mali byť aj pri výbere vykurovania zodpovední k svojmu zdraviu a ovzdušiu, aby sme vonku mohli dýchať skutočne čistý vzduch a kvôli smogu nemuseli nosiť rúška aj po skončení pandémie.

 


#mameradicistyvzduch #3Ezemnyplyn