Plynový gril – ako si správne vybrať?
3. 12. 2024Sychravé dni sú tu, my sa už pár týždňov smutne obzeráme za letom a pomaly si začíname lámať hlavu nad tým, čo svojim najbližším darovať pod vianočný stromček. Nalaďte sa už teraz na ďalšie teplé dni a pripravte rodine darček, ktorý vám pohladí chuťové poháriky a prinesie aj pekné spoločné chvíle. Reč je o záhradnom plynovom grile pre letné barbecue. My vám teraz poradíme, ako si ho správne vybrať.
Nad čím sa treba zamyslieť predtým, než sa po prvých griloch začnete obzerať? Medzi základné faktory určite patrí počet horákov, veľkosť grilovacej plochy či materiál. Poďme sa na to pozrieť bližšie.
Koho chcete mať na barbecue párty?
Chcete grilovať len pre manželku a dve deti alebo by ste radi organizovali barbecue párty aj pre rodiny priateľov? Na základe toho budete vedieť, akú veľkosť či výkon má mať váš gril. Priemerný gril pre štyri osoby by mal mať dva až tri horáky, pre šesť až osem osôb by to však mali byť minimálne tri až štyri horáky. Nezabudnite, že viac horákov znamená i lepšiu kontrolu teploty a možnosť varenia v rôznych teplotných zónach.
A aby vaši hostia nemuseli čakať hladní a vy ste pripravovali viac jedál naraz, všimnite si i grilovacie plochy. Rozmery roštu sa pohybujú od približne 30 krát 45 centimetrov na grilovanie pre maximálne štyri osoby až po 50 krát 70 centimetrov pre osem až 10 ľudí. Vyšší výkon v popise grilu zase znamená, že dokáže vyprodukovať viac tepla, čo je užitočné pre rýchlejšie varenie alebo grilovanie na vysokých teplotách. Napríklad pre gril s troma horákmi je vhodný výkon minimálne 9 kW.
Materiál dokáže ovplyvniť aj chuť
Možno s grilovaním iba začínate a ešte netušíte, či je táto aktivita pre vás vôbec vhodná alebo budete robiť barbecue každý víkend. Aj to je smerodajné pri tom, na základe čoho si vybrať svoj nový gril, keďže jeho životnosť sa odvíja aj od materiálu. Na trhu sú grily z nerezovej ocele, liatiny (zvyčajne pre rošty), hliníka, smaltovanej ocele, keramických materiálov, pri niektorých lacnejších griloch i zo železa a pri luxusných griloch dokonca z titanu.
Nerezová oceľ a liatina sú obvykle drahšie, ale majú dlhšiu životnosť a lepší výkon. Nerezová oceľ je však zároveň i najjednoduchšia na údržbu, zatiaľ čo liatina a trebárs železo vyžadujú pravidelnú starostlivosť, aby sa zabránilo korózii. Na strane druhej, liatina a napríklad keramika majú lepšiu schopnosť uchovávať teplo a rovnomerne ho distribuovať, čo je pri grilovaní výhodné, a tiež dávajú grilovanému jedlu charakteristickú chuť. Nerezová oceľ zase nemusí byť vždy najlepšia v prípade potreby vysokej tepelnej akumulácie. Najčastejšou voľbou je však nerez a liatina.
Čo ešte?
Do príslušenstva grilu patrí napríklad aj zásobník na olej, teplomer, bočný horák či úložný priestor. To všetko vám pri grilovaní pomôže. Uistite sa, že gril má kvalitný systém na zachytávanie kvapiek tuku a šťavy, čo ho pomôže udržať čistý. Integrovaný teplomer v poklope vám umožní lepšie kontrolovať teplotu počas grilovania. Bočný horák je zase užitočný na prípravu príloh, omáčok alebo varenie v hrnci počas grilovania. Niektoré grily majú úložný priestor, čo je praktické, ak chcete mať všetko na dosah ruky.
A čo cena? Za plynové grily zaplatíte rôzne, od približne 200 eur až po do 1000 eur a viac. Drahšie modely sú zvyčajne robustnejšie, majú lepšie materiály a viac funkcií. Rozhodujte sa podľa vašich finančných možností, ale nezabúdajte, že kvalitný gril je investícia na niekoľko rokov.
Grily na zemný plyn
Palivom pre plynové grily sú nielen populárne propán-butánové fľaše, ale dokonca aj zemný plyn. Druhú možnosť viete využiť v prípade, že máte vo vašej záhrade či na dvore prístup k plynovému potrubiu. Budete však potrebovať mať správne dimenzovanú plynovú prípojku a správny tlak plynu, ktorý je s grilom kompatibilný. Nezabudnite, že grily na zemný plyn vyžadujú profesionálnu inštaláciu. U nás ich využívame zriedkavejšie, zrejme pre ich neflexibilitu a vyššiu cenu. Niektoré sa dajú v prípade potreby neskôr prerobiť na grily na propán-bután.
A ak už teda gril doma máte, pred každým použitím skontrolujte, či sú všetky pripojenia na plyn bezpečné a nie je na nich poškodenie. Vyčistite rošty, aby ste odstránili zvyšky jedla a nečistoty, a predhrejte gril na požadovanú teplotu. Po grilovaní vždy nechajte gril vychladnúť, rošty opäť vyčistite a misky na odkvapkávanie tuku vylejte.
Plynový gril je výbornou voľbou pre letné barbecue. Kľúčom k úspešnému grilovaniu je správny výber, takže veríme, že sme vám poradili. Dobrú chuť!