Nový plynový motor spoločnosti Scania je navrhnutý pre diaľkovú dopravu a stavebný segment.

 

Uvedenie motorov s označením OC13 je prvým krokom spoločnosti Scania v predstavení pohonných jednotiek na alternatívne palivá. OC13 je založený na osvedčenom 13-litrovom motore Scania. Pracuje v Ottovom cykle so zapaľovacími sviečkami a úplným spaľovaním.

 

Rastúci záujem o prevádzkovanie vozidiel na bioplyn alebo zemný plyn v krajinách ako sú Taliansko a Francúzsko je výsledkom lepšej dostupnosti, infraštruktúry a dobrých hospodárskych výsledkov prepravných spoločností. Dôležité je ale tiež hľadisko udržateľnej prepravy – dokonca i zemný plyn poskytuje zníženie emisií CO2 o približne 15 percent.

 

 

Zásadné technológie

 

Plynové motory Scania sú založené na stechiometrickom spaľovaní, t. j. úplnom spaľovaní ako paliva, tak i kyslíka. Rovnako ako pri benzínovom motore je spaľovanie iniciované pomocou zapaľovacích sviečok. K zmiešaniu paliva a vzduchu dochádza pri vstupe do valcov.

 

nový plynový motor

Nový plynový motor Scania OC13 (Zdroj: Scania CV AB)

 

„Počas vývoja sme sa snažili zabezpečiť čo najlepší pocit z riadenia,“ vysvetľuje Folke Fritzson, Senior Engineer spoločnosti Scania RD, ktorý je tiež súčasťou tímu vyvíjajúceho plynové motory spoločnosti Scania. „Výkon a priebeh jeho krivky by mal zodpovedať výkonu moderného vznetového motora.“ Nový 13-litrový plynový motor je k dispozícii výhradne s prevodovkami Scania Opticruise. To samozrejme znamená, že rýchlosť radenia a jazdný komfort je na tej najvyššej úrovni.

 

 

Starostlivo premyslené nádrže

 

To, ako sú riešené nádrže, je dôležitým aspektom prevádzky plynového vozidla. Obidve nádrže na LNG (skvapalnený zemný plyn) a CNG (stlačený zemný plyn), je možné objednať priamo od spoločnosti Scania. LNG poskytuje väčší dojazd, pretože je možné ho do vozidla natankovať oveľa viac.

 

„V spaľovaní neexistuje žiadny rozdiel medzi LNG a CNG, ale existujú výrazné rozdiely v dojazde,“ hovorí Fritzson. „Pri LNG je to až 1100 kilometrov. CNG potom zvyčajne umožňuje bez natankovania najazdiť 500 kilometrov. I to je ale pre mnohých zákazníkov dostatočný rozsah. Napríklad pre regionálnu prepravu s návratom na základňu a doplňovaním paliva každý deň. Počet kilometrov, ktoré je možné najazdiť na jedno natankovanie, samozrejme závisí tiež na štýle jazdy a profile trasy.“

 

Konštruktéri spoločnosti Scania otočili kvôli ďalšiemu zvýšeniu bezpečnosti ventily nádrže proti smeru jazdy. Ide o zdanlivo jednoduchý, ale pritom dôležitý detail, ktorý znižuje riziko poškodenia týchto ventilov, pokiaľ sú napríklad zasiahnuté kameňmi alebo inými predmetmi.

 

 

Dlhé servisné intervaly

 

Plynové motory, ktoré pracujú v Ottovom cykle (s predmiešaním paliva a zapaľovacími sviečkami), majú väčšinou kratšie servisné intervaly ako dieselové jednotky. Scania však dosiahla výrazne dlhší servisný interval pri súčasnom zachovaní životnosti zapaľovacích sviečok.

 

„Pri bežnom používaní sme stanovili interval 45 000 kilometrov ako pre výmenu zapaľovacích sviečok, tak pre výmenu oleja,“ hovorí Fritzson. „Toto je výrazné zlepšenie oproti predchádzajúcej generácii plynových motorov, kde bol interval 30 000 km. Vďaka tomu má zákazník nižšie náklady na údržbu a dlhšiu dobu využiteľnosti vozidla. Všetko naznačuje, že smerujeme k zásadnému pokroku v plynových motoroch,“ hovorí Henrik Eng, produktový riaditeľ Scania Trucks. „Všetci teraz môžu ťažiť z vynikajúcich jazdných vlastností a pohodlia. Vidíme tiež, že rýchlo rastúca sieť čerpacích staníc na LNG/CNG zvyšuje záujem o použitie tohoto alternatívneho paliva.“

 

Plynové motory sú obecne tichšie ako dieselové motory a preto sú vhodné pre mestské prostredie. Nový plynový motor Euro 6 značky Scania spĺňa požiadavky štandardu PIEK pre obmedzenie hluku, ktorý stanoví hladinu hluku najviac 72 dB (A) v oblastiach s prísnymi obmedzeniami hluku. Zákazníci na Slovensku a v Českej republike môžu začať objednávať nákladné vozidlá s pohonom na LNG/CNG na prelome roka.

 

 

Technické dáta
OC13 101
Typ motoru
radový
Objem
12.7 l
Poradie zapaľovania
1-5-3-6-2-4
Počet valcov
6
Ventily na valec
4
Vŕtanie x zdvih
130 x 160 mm
Typ vačky
Normálne
Kompresia
12.6:1
Vstrekovanie paliva
Bosch
Spracovanie emisií
Scania EGR a trojcestný katalyzátor
Olejová náplň
43 l
Maximálny výkon
410 hp (302 kW) @ 1 900 ot/min
Maximálny krútiaci moment
2 000 Nm @ 1 100 – 1 400 ot/min

 

 

 

Zdroj: transport.sk, Dátum: 16.11.2017