Predstavte si vedľa seba 67 klasických jedenapollitrových plastových fliaš. Zhruba toľko vody spotrebuje každý Slovák denne – podľa analýz štátneho Inštitútu environmentálnej politiky je to v priemere sto litrov. V rámci stravy, na hygienu, umývanie, pranie, splachovanie. Málokedy sa však popri tom všetkom zamyslíme nad tým, koľko z nej míňame úplne zbytočne.

Voda je poklad, ktorý nie je nekonečný a nevyčerpateľný. Aj medzinárodná organizácia UNESCO tento rok upozornila na jej rastúci celosvetový nedostatok. Prichádzajú najteplejšie mesiace roku, kedy stúpa aj spotreba vody v domácnosti či v záhrade pri zavlažovaní. O dôvod viac začať práve teraz s ňou hospodáriť rozumenejšie a ekologicky. Poradíme vám, kde nájdete skryté rezervy.

Začnime tým, že opravíme všetky kvapkajúce kohútiky a tesnenia v domácnosti. Kvapka ku kvapke – a razom sú to desiatky litrov, ktoré nám predražia faktúru za vodu.

Šetríme v kuchyni

Umývate riad ručne? V závislosti od počtu členov domácnosti a množstva riadu takto miniete niekoľko desiatok litrov vody. Znížte spotrebu tak, že riad nebudete umývať pod nepretržite tečúcou vodu, ale v naplnenom umývadle. Tečúcou vodou umytý riad len opláchnite. 

Ušetrí vám to množstvo vody, ale nie čas. Vymeňte preto hodiny strávené pri kuchynskom dreze za umývačku riadu, ktorá to urobí za vás. Tej stačí 6 až 15 litrov vody na jeden umývací cyklus. No spustite ho až vtedy, keď je umývačka riadu skutočne plná.

Ďalším úsporným riešením v kuchyni je tzv. perlátor na vodovodnú batériu, ktorý dokáže skrotiť zbytočne silný prúd vody. Predajcovia uvádzajú, že vďaka nastaviteľnému prietoku vie ušetriť až 70-80 % spotreby vody. 

Zostala vám prevarená voda v hrnci či rýchlovarnej kanvici? Nechávate si odtiecť vodu, aby bola čo najsviežejšia? Nedopili ste celý pohár? Končí u vás takáto voda v odtoku? Chyba. Majte vždy pripravenú jednu-dve prázdne fľaše, do ktorých ju miesto vyliatia budete zbierať. Zíde sa vám na polievanie kvetov v domácnosti alebo pri rôznych čistiacich prácach.

Šetríme v kúpeľni

Relax po práci či športovom výkone vo vani plnej horúcej vody je na nezaplatenie. Práve tu však vieme ušetriť nezanedbateľný objem vody. Vymeňte občas pohodlie za rýchlu sprchu. Klasická vaňa potrebuje na jeden kúpeľ zhruba 100 litrov vody. Zatiaľ čo už pri sprche s bežným prietokom 20 litrov za minútu miniete pri krátkom pobyte významne menej. Aj tu to ide dokonca ešte ekologickejšie: investujte do úspornej sprchovej hlavice, ktorá je založená na princípe obmedzenia prietoku pomocou turbínovej technológie, a viete tak pod sprchou ušetriť, ako uvádzajú výrobcovia či predajcovia, ďalších v priemere až 70%. Nijako to navyše nezníži efektívnosť a kvalitu vášho sprchovania. 

Šetríme na toalete

Najskôr si overte, či vám splachovacia nádržka náhodou neodteká. Ani si to nemusíte všimnúť a potichu takto denne končia zbytočne v kanalizácii desiatky litrov pitnej vody. Duálny systém splachovania – s tlačidlami pre plné a šetrnejšie splachovanie– by dnes mal byť už pri WC bežným štandardom. „Malé“ splachovanie (zvyčajne 3 litre, pri moderných WC ešte menej) tak šetrí až polovicu spotreby. Ak ho na svojej toalete nemáte, existuje lacné riešenie za pár eur – šetrič vody tzv. WC stop, ktorý sa jednoducho zavesí do splachovacej nádržky a zafixuje do prepadovej trubice. Okamžitá úspora: približne 30% na jedno spláchnutie. 

Šetríme pri praní

Tak ako pri umývačke riadu, aj pri praní platí – ekologické to je až vtedy, ak je práčka plná šatstva. Nezabúdajme, že práve práčky sú jedny z najväčších zásobovateľov kanalizácie odpadovou vodou z domácností. Našťastie, dnešné moderné práčky ponúkajú aj viacero úsporných ekologických programov, ktoré nám pomáhajú hospodáriť nie len s vodou, ale aj energiou, a to praním na nižších teplotách. 

Šetríme na dvore

Pri výdatných dažďoch stekajú zo striech našich domov, garáží či záhradných domčekov do okolia a kanalizácie hektolitre vody. Nechávame si takto pomedzi prsty ujsť doslova prírodný poklad, ktorý je zadarmo – chemicky neošetrovanú mäkkú vodu, ktorá je pre zeleň a úrodu v záhrade oveľa znesiteľnejšia. Začnite dažďovú vodu z odkvapov zachytávať – do sudov alebo špeciálnych nádrží. Repasovaný tisíclitrový kontajner na úžitkovú vodu kúpite už za zhruba 130 eur. Polievajte dažďovou vodou, vaša záhrada sa vám odmení výdatnou úrodou.

Šetríme v záhrade

Pravidlo číslo jeden – najmä v horúcich dňoch polievajte záhradu a trávniky skoro ráno alebo večer. Nie je ešte resp. už tak teplo, voda sa neodparuje tak rýchlo ako počas dňa a pôda a zeleň majú viac času ju prijať. Navyše, zeleň takto nevystavíte teplotnému šoku. Podľa skúseností záhradkárov sa dá takto ušetriť až zhruba tretina vody.

Pomôžte vlahe dostať sa hlbšie do pôdy a udržať ju tam čo najdlhšie. Ako na to? Stačí občas obkopať vrchnú časť pôdy – napr. vždy, keď naprší, ju trochu prekyprite, aby voda nezostala len na povrchu a neodparila sa.

Tzv. mulčovanie zase zabezpečí, aby pôdne prostredie zostalo čo najdlhšie vlhké. Zhruba 10-centimetrová vrstva mulču, napríklad slamy, drevnej štiepky či kompostu, ho chráni pred rastom buriny a vysychaním – a vy tak máte o to menej roboty s polievaním. Mulčovanie vie podľa dostupných zdrojov znížiť odparovanie vody až o polovicu.

Ďalší tip – vysádzajte rastliny v záhrade v rámci možností čo najhustejšie. Samé tak vytvárajú súvislý tieň a bránia slnečným lúčom zeminu vysúšať. Ďalšie ušetrené litre vody a hodiny vášho drahocenného času.

Perfektný anglický trávnik – sen každého majiteľa domu. Najmä v horúcich mesiacoch však jeho príliš krátky zostrih môže skončiť malou domácou katastrofou – doslova spálením. Práve vtedy nechajte steblá trávy narásť trochu dlhšie, aby vlastným tieňom spomaľovali odparovanie a udržali si počas sucha čo najviac vlahy.

A dôležitá rada na záver. Skôr, než si zabezpečíte a spustíte automatický zavlažovací systém, mali by ste poznať, aký typ pôdy máte v svoje záhrade či pod trávnikom. Každý totiž potrebuje inú intenzitu polievania. Piesčitá pôda častejšiu ako napríklad ílovitá. Správne nastavenie zavlažovacieho systému má blahodarné účinky nielen pre vašu zeleň, ale aj pre vaše zdroje vody. A najmä na jar a v lete, kedy platí dvojnásobne, že záleží doslova na každej jednej kvapke.