Investícia Košickej teplárne zníži spotrebu uhlia o tretinu
27. 2. 2018
Sprísňujúce sa ekologické normy nútia energetiku a priemysel k mohutným investíciám. Na výber teda nemajú ani štátne podniky. Do čistoty ovzdušia a zníženia emisií preto naliala Tepláreň Košice vlastnená štátnou firmou MH Manažment medzi rokmi 2005 a 2015 celkovo až 125 miliónov eur. Súbežne s projektmi ekologizácie výroby podnik koncom roku 2015 odstavil časť starej technológie. Emisným limitom totiž nevyhovoval päťdesiatročný parný kotol a na hranici životnosti balansoval i turbogenerátor z roku 1966.
Štátny producent energií pre Košičanov preto stojí pred ďalšou investíciou do nového kogeneračného zdroja na kombinovanú výrobu tepla a elektriny. „Odstavením týchto technologických celkov vznikla Teplárni Košice potreba výstavby technológie, ktorá nahradí výpadok kapacity na výrobu tepelnej energie a elektrickej energie. Cena za dielo a cena za 60-mesačnú podporu nepresiahne sumu 45 382 358 eur,“ hovorí pre HN predseda predstavenstva spoločnosti Tepláreň Košice Ladislav Koch. Predpokladané obdobie výstavby nového zdroja energií je 18 mesiacov. Nábeh technológie do plnej prevádzky sa teda očakáva v auguste budúceho roku.
Inštaláciou a prevádzkou štyroch plynových motorov sa síce zvýši spotreba plynu, ale spotreba uhlia v Košiciach klesne zhruba o tretinu. Tender na vybudovanie nového srdca teplárne vyhrala rožňavská spoločnosť Energyco, ktorá kontrakt so štátnym podnikom podpísala začiatkom februára. Firma nateraz svoju najväčšiu zákazku nekomentuje.
V súťaži sa pritom stretli celkovo traja uchádzači. Jeden z nich však nepredĺžil lehotu viazanosti svojej ponuky, a tak sa vo finále o kontrakt pobili Rožňavčania a tuzemská dcéra českej energo-skupiny Tenza z Brna. Tesnú prevahu mala slovenská firma s prevádzkou v Šaci. Ako subdodávatelia budú Slovákom pomáhať viacerí partneri – nórsky výrobca pohonov Bergen Engines zo skupiny Rolls-Royce, slovenské firmy Marcus Industry, M-D-J a ABC Klíma spoločne s tuzemskou pobočkou nemeckého koncernu Siemens. Celkový podiel ich zákaziek by mal dosiahnuť hodnotu 16,4 milióna eur.
V Košiciach pracujú i v železiarňach Energyco pritom už v minulosti pracovala na viacerých zákazkách pre košickú tepláreň. Dosiaľ najväčšou bola v roku 2014 modernizácia výroby tepla vo forme prehriatej pary a inštalácia denitrifikácie spalín kotla, čiže zníženie znečisťujúcich látok, za 25,3 milióna eur. K najväčším zákazníkov firmy z Gemera, ktorá i napriek kríze v energetike z roka na rok rastie, patria košické oceliarne. Energyco sa priamym alebo nepriamym dodávateľom pre Východoslovenské železiarne stala krátko po svojom vzniku v roku 1999. V areáli oceliarskej fabriky pracuje na energetických celkoch či znižovaní environmentálnej záťaže i v súčasnosti. „Informácie o tom, aké práce dodávatelia poskytujú, ich rozsah a ani iné detaily nezverejňujeme,” tvrdí hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.
Oceliarne totiž v posledných rokoch získali od envirorezortu na svoje projekty eurofondy zhruba za sto miliónov eur, ktoré investujú do ekologizácie výrobných prevádzok. Energyco má okrem domácich realizácií aj zahraničné referencie. Pre srbskú oceliareň Železara Smederevo opravovala parné rozvody teplárne. Bolo to ešte v čase, keď fabriku ovládala americká oceliarska korporácia U. S. Steel. Pre partnerskú energetickú firmu BTG Slovensko zabezpečovala výrobu membránových stien parného kotla pre elektráreň na juhu Kuby.
Plány nového závodu
Spoločnosť, za ktorou ako majitelia stoja Arnold Bányász a Jaroslav Lovič, vyrába atypické technologické celky a konštrukcie určené najmä pre energetiku a chemický priemysel. Firma zamestnáva okolo 140 ľudí. Pred vyše dvomi rokmi predstavila plány na výstavbu nového závodu v priemyselnom parku Veľká Ida. V dvoch etapách tam plánuje preinvestovať okolo deväť miliónov eur a vytvoriť 150 až 200 nových pracovných miest. „Spoločnosť má právoplatné stavebné rozhodnutia, zatiaľ s výstavbou nezačala,“ uvádza konateľ spoločnosti KKP Invest Arpád Lőrincz. KKP Invest je vlastníkom a developerom logistického a priemyselného parku vo Veľkej Ide pri Košiciach, v ktorom pôsobia technologické spoločnosti IEE Sensing a Oerlikon Balzers.
Zdroj: hnonline.sk, Dátum: 23.02.2018, Autor: Marek Nemec