Dobre je tam, kde je teplo
15. 8. 2017
Pripravte sa na chladnejšie dni roka. Ak vám dosluhuje starý kotol, vyberte si nový, ktorý vám zaistí nielen teplo, ale aj efektívny spôsob vykurovania.
Kúrte plynom po novom
Bývate v staršom dome a uvažujete o výmene klasického plynového kotla? Robíte dobre. Ale skôr ako sa pustíte do výberu konkrétneho zariadenia, zhodnoťte celkový stavebnotechnický stav domu.
Vzhľadom na staršiu stavbu si dobre premyslite, v akom časovom horizonte plánujete rekonštrukciu, prístavbu či dnes potrebné zateplenie. Ak ste výmenou kotla chceli dosiahnuť nižšie náklady na kúrenie, v prvom rade si vyhodnoťte energetickú bilanciu celého domu. Správna logistika sa jasne prikláňa k poradiu najprv zatepliť, až potom modernizovať vykurovací systém. V opačnom prípade kotol aj celý systém budú zbytočne predimenzované.
Je čas na výmenu?
Skúsení odborníci radia, že výmena funkčného kotla sa oplatí, ak je starší ako 10 rokov. Nie pre jeho fyzické opotrebovanie, ale z hľadiska efektívnosti a konečnej úspory. Aj keď celková výška úspor závisí od viacerých faktorov, všeobecne platí, že výmena klasického plynového kotla za kondenzačný ušetrí až 30 percent nákladov na vykurovanie. Takúto úsporu dosiahnete, len ak bude kotol naozaj pracovať v kondenzačnom režime, s čo najnižšou teplotou vody.
Teplota vratnej vody sa musí pohybovať do 55 stupňov Celzia. Optimálny chod, ktorý prinesie výraznejšie úspory, dosiahnete pri využití niektorého z nízkoteplotných vykurovacích systémov – podlahového, stenového či stropného.
Ovplyvnia výber
Pri staršom dome si rozhodne dajte prepočítať aktuálne tepelné straty. Odborník ich zohľadní spolu s veľkosťou vykurovaného priestoru a počtom osôb pri dimenzovaní systému kúrenia. Vypočíta potrebný výkon kotla, ktorý je pri jeho výbere veľmi podstatný.
Nízky výkon totiž dom nevykúri a príliš vysoký bude musieť pracovať na hranici najnižšej účinnosti, čo z dlhodobého hľadiska zníži životnosť kotla. Ak chcete využívať kondenzačný kotol čo najefektívnejšie a na účtoch za plyn ušetriť, vyberte si zariadenie s moduláciou výkonu, ktoré môžete v prechodnom období nastaviť na minimálny výkon len kvôli prikúreniu.
Praktická regulácia
Je nevyhnutnosťou pre efektívne fungovanie celého vykurovacieho systému. Jej úlohou je rýchlo reagovať na teplotné výkyvy v exteriéri a udržiavať v obytnom priestore konštantnú teplotu. Môžete si ju nastaviť na vlastný časový režim v domácnosti, či už v priebehu jedného dňa, alebo týždňa. Počas neprítomnosti v dome nastavíte dovolenkový režim, ktorý sa v dostatočnom predstihu pred vaším návratom domov nastaví späť do normálneho chodu. Takýmto znižovaním výkonu dosiahnete výrazné úspory. Súčasným hitom sú smart regulátory, ktorými ovládnete nastavenie kotla odkiaľkoľvek prostredníctvom wi-fi a aplikácie v smartfóne.
Rátajte s úpravou komína
Pri výmene klasického plynového kotla za kondenzačný budete musieť upraviť aj komínovú konštrukciu. Pri rekonštrukcii sa zväčša dá využiť existujúci komín aj na prívod vzduchu, treba ho však poriadne vyčistiť od zanesených splodín a vyvložkovať. Vhodnosť materiálu komínovej vložky pre kondenzačný plynový kotol preverte u predajcu, musí byť odolný proti vznikajúcemu agresívnemu kondenzátu a korózii. Obvykle sa používajú originálne plastové dymovody.
Optimálne riešenie ponúka dvojvrstvová koncentrická vložka alebo vložka s dvoma prieduchmi vedľa seba. Okrem odvodu spalín obe zabezpečia prívod vzduchu.
Odvod kondenzátu
Spálením jedného kubíka zemného plynu vznikne až 1,6 litra kondenzátu, preto zabudnite na jeho manuálne vylievanie. Kondenzát sa musí vždy odvádzať do odpadovej kanalizácie cez sifón, ktorý bráni úniku spalín do okolia. Zanedbať tento detail sa v praxi nevypláca. Jednoduché pripojenie hadice na kondenzát z kotla do odpadu bez sifónu pri jej upchatí alebo zamrznutí zapríčiní, že kondenzát sa dostane späť do kotla a porucha je na svete.
Ako funguje?
Kondenzačný kotol využíva kondenzáciu vodnej pary v spalinách, teda ich odpadové teplo, ktoré sa predtým vôbec nevyužívalo. Zjednodušene, ochladená vykurovacia voda, ktorá sa vracia z vykurovacieho systému, sa pri vstupe do kotla predhrieva od teploty spalín, čím ich zároveň ochladzuje. Predhriata vykurovacia voda sa v kotle len dohreje na požadovanú teplotu.
Jaroslav Rehuš technický špecialista, Vaillant Group Slovakia, www.vaillant.sk: „Pri výmene starého plynového kotla za nový kondenzačný môžete využiť aj doterajšie radiátory, ak sú v dobrom stave. Ale pokiaľ nemáte zateplený dom, kotol bude pracovať v kondenzačnom režime len na začiatku a na konci vykurovacieho obdobia. V chladnom období však pôjde na vyššiu teplotu vykurovacej vody tak, ako nízkoteplotný kotol, a teda nebude naplno využívať úsporný kondenzačný režim. Vyššie úspory prinesie výmena starých radiátorov za nové s väčšou vyhrievacou plochou, aby im stačila nižšia teplota vykurovacej vody. Ak však chcete účinnosť kondenzačného kotla využiť na maximum a ušetriť, radiátory musíte nahradiť nízkoteplotným podlahovým či stenovým vykurovaním, ktoré najvýraznejšie znižujú teplotu kondenzačného kotla.“
Ak chcete kondenzačný kotol používať aj na ohrev teplej úžitkovej vody, umiestnite ho spolu so zásobníkom do blízkosti odberného miesta. Znížite tak tepelné straty pri vedení v potrubí.
Zdroj: Pekné bývanie, Strana/Poradie správy: 99, Rubrika/Relácia: Septembrový špeciál, Dátum: 07.08.2017, Autor: Inéz BÚCI,