Do vozového parku dopravného podniku pribudol ďalší autobus s ekologickým pohonom na stlačený zemný plyn (CNG). Novým ekologickým autom sa môžu pochváliť i mestskí policajti. CNG je ekologickou alternatívou k tradičným palivám a prispieva k čistejšiemu ovzdušiu v slovenských mestách.

 

Nízkopodlažný autobus SOR NBG 12 bude počas jedného roka jazdiť v bratislavských uliciach, prevažne na linkách č. 65, 37 a 32. Ľahko identifikovateľný, bielo-zelený autobus, je ekologickou a zároveň lacnejšou alternatívou k autobusom s naftovými motormi. „Veríme, že tento moderný autobus bude slúžiť ako príklad pre hospodárnu a hlavne ekologickú verejnú dopravu v hlavnom meste, a že aj na základe vyhodnotenia jeho prevádzky pribudnú do vozového parku aj ďalšie CNG autobusy. Prioritou SPP CNG je poskytovanie kvalitných CNG služieb nielen v Bratislave, ale v rámci celého Slovenska. V súčasnosti naša dcérska spoločnosť prevádzkuje deväť plniacich staníc CNG, pričom v najbližších rokoch sa ich počet ešte zvýši,“ uviedol Štefan Šabík, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu, a.s.

 

Nový ekologický autobus v Bratislave

Nový autobus jazdiaci na stlačený zemný plyn (Zdroj: www.energia.sk)

 

Dopravný podnik si totiž prenajal autobus od spoločnosti SPP CNG na obdobie jedného roka. Mesačné nájomné je náklady budú 300 eur bez DPH. „Zaradenie autobusu na CNG pohon do prevádzky v meste vnímame aj ako prejav spoločenskej zodpovednosti zo strany dodávateľa, ktorý sa aj týmto spôsobom snaží poukázať na absenciu v minulosti existujúcich podporných nástrojov pre prevádzku plynových autobusov,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB, a.s. Ing. Milan Urban.

 

Štvordverový, nízkopodlažný autobus SOR NGB 12 má celkovú kapacitu 83 miest, z toho 27 na sedenie. CNG motor, ktorý poháňa zadnú nápravu, spĺňa emisnú normu EURO 6. Je umiestnený v zadnej časti vozidla, pričom nádrže na stlačený zemný plyn sú na jeho streche. Samozrejmosťou autobusu je klimatizácia a informačný systém.

 

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal doplnil: „Nový autobus zvýši komfort cestovania a navyše bude aj ekologický a šetrný k životnému prostrediu. Rozvoj a modernizácia verejnej dopravy patrí medzi priority hlavného mesta. Tento rok napríklad nakúpime 90 nových autobusov, obnovíme električkové trate aj samotné cesty, po ktorých jazdia autobusy a trolejbusy a vo väčšej miere budeme čistiť zastávky.“

 

Primátor spolu s predstaviteľmi SPP CNG dnes odovzdali mestskej polícii do polročného skúšobného užívania hybridné vozidlo Fiat Doblo Panorama. Auto s výkonom motora 88 kW dokáže na plnú 16 kg. vážiacu nádrž naplnenú stlačeným zemným plynom najazdiť v mestskej premávke 330 kilometrov s priemernou spotrebou plynu 4,9 kg/100 km. Vozidlo má zabudovanú aj 22 litrovú benzínovú nádrž a spotreba benzínu je 7,4 l/100 km. „Podobne ako pri používaní elektrobicykla v Lamači a dvoch elektrokolobežiek v Starom Meste si aj od vozidla poháňaného stlačeným zemným plynom sľubujeme úsporu finančných nákladov na samotnú prevádzku vozidla, ale aj to, že jeho používaním nezaťažujeme životné prostredie,“ uviedol náčelník mestskej polície Ivan Lechner.

 

 

 

Zdroj: www.bratislavskenoviny.sk, Dátum: 20.4.2017