V západnej Európe tvoria náklady na energie približne 7 percent rodinného rozpočtu, na Slovensku je to viac – 15 až 20 percent. Každá úspora na energiách je plus pre rodinný rozpočet. Aby ste dokázali ušetriť na energiách, mali by ste mať najskôr prehľad o vašej spotrebe a nákladoch na energie.

 

Aj keď už existujú rôzne riešenia na meranie spotreby elektriny či plynu, väčšinou ide o produkty dodávateľov energií, ktoré však nesledujú všetky náklady. Pomôcť vám v tom môže bezplatná webová aplikácia FiiFree. Vymyslela ju skupina nadšencov z Popradu, ktorá sa venuje problematike šetrenia energií. „Nikto z nás nechce platiť za energie viac, ako treba. Verím, že každá domácnosť vie tieto peniaze investovať lepšie, ako do poplatkov za energie,” hovorí Marián Dlugoš, zakladateľ FiiFree. Majitelia bytov, domov, ale aj nájomníci môžu na jednom mieste presne vidieť, koľko elektriny, plynu, vody a tepla spotrebovali.

 

Ako to funguje

 

Podmienkou pre používanie aplikácie je registrácia, ktorá si vyžaduje zadanie e-mailovej adresy. V prípade, že chcete využívať všetky výhody aplikácie, je potrebné vyplniť niekoľko údajov o svojej domácnosti. Zakladatelia tvrdia, že užívateľov nie je možné identifikovať.

 

Do aplikácie môžete poslať odfotené alebo naskenované faktúry za energie. FiiFree porovná náklady a spotrebu za jednotlivé roky. Výsledkom bude index energetickej hospodárnosti vašej domácnosti. Na základe neho sa môžete porovnať s inými domácnosťami na Slovensku.

 

Fii Index spotreby energií

Fii Index, na základe ktorého sa ľahko porovnáte so všetkými domácnosťami na celom Slovensku. (Zdroj: krotiteliaenergii.sk)

 

 

V aplikácii je pre vás pripravená aj mapa FiiFree. Vďaka nej ľahko zistíte, ktoré domácnosti sú hospodárne alebo nehospodárne a čo ich stav ovplyvňuje. Všetko rýchlo, prehľadne, jednoducho. Tak aby si to mohol vyskúšať každý.

 

 

Mapa SR na porovnanie s ostatnými domácnosťami

Mapa FiiFree na zistenie hospodárnosti. (Zdroj: krotiteliaenergii.sk)

 

 

Ak vám pri porovnaní vyjde, že platíte viac, tak je dôležité zistiť prečo. Jedným z dôvodov môže byť aj to, že vám dodávateľ jednoducho dal nevýhodné ceny. To zistíte priamo pri porovnaní. Dôvodom vysokej spotreby energií môže byť aj zastaralá technika, končiaca životnosť kotla alebo zlé zateplenie. Na základe údajov, ktoré do aplikácie zadáte, vám prídu personalizované rady a triky, ako začať šetriť.

 

 

 

Zdroj: www.etrend.sk, Rubrika: Články, dátum: 25.5.2017