Aký zdroj tepla zvoliť na podlahové vykurovanie a na prípravu teplej vody do pasívneho domu tak, aby sa dosiahla optimálna návratnosť investície? Oplatí sa elektrokotol? Je lepšie vyriešiť všetko v jednom alebo zvoliť dve samostatné zariadenia? Opýtali sme sa za vás odborníka – pána Mariána Heneka z firmy Vaillant.

 

Pasívny dom síce potrebuje na vykurovanie len veľmi málo energie, iná je však situácia s potrebou teplej vody – tá sa bude míňať rovnako, či je dom nízkoenergetický alebo nie. Do pasívneho domu – na podlahové vykurovanie a na prípravu ohriatej pitnej vody – je vhodný zdroj tepla s čo najväčším modulačným rozsahom.

 

Prečo? Aby bol dostatočne pružný a dokázal dodávať minimum energie na vykurovanie v prechodnom období (na jar a na jeseň), keď sú tepelné straty pasívneho domu naozaj nízke, a zároveň dokázal poskytnúť veľký výkon na zabezpečenie prípravy teplej vody, ktorú treba ohriať na vyššiu teplotu než do systému podlahového vykurovania. Možnosti sú takéto:

 

 

Elektrokotol

 

Zvoliť si do pasívneho domu elektrokotol sa oplatí iba vtedy, ak na mieste stavby nie je možné pracovať s inou energiou. Plyn je totiž oproti elektrine určite výhodnejší. Pred samotnou realizáciou treba tiež zvážiť, či je na mieste dostatočná kapacita elektrickej siete. Ak si zvolíte elektrokotol, na prípravu teplej vody k nemu môžete doplniť zásobník s elektrickým ohrevom. Vhodná je aj kombinácia elektrokotla so solárnym systémom, ktorý dokáže počas roka zabezpečiť pre domácnosť až 70 % teplej vody.

 

Elektrický kotol eloBLOCK od Vaillant

Elektrický kotol eloBLOCK značky Vaillant (zdroj: vaillant.sk)

 

Plynový kotol

 

Ak je na pozemku dostupná prípojka plynu, plynový kondenzačný kotol predstavuje najefektívnejšie riešenie na vykurovanie pasívneho domu -ako z hľadiska investície, tak aj nákladov na prevádzku, a teda návratnosti. Ak ho vhodne skombinujete s externým zásobníkom, kondenzačný kotol môže slúžiť na vykurovanie aj na prípravu teplej vody. Systém bude mať potom dva samostatné okruhy: jeden s podlahovým vykurovaním a druhý s prípravou teplej vody. Prípravu teplej vody však môžete riešiť aj osobitne – tepelným čerpadlom slúžiacim len na tento účel. Ide o ekonomickejší variant – prevádzkové náklady na prípravu teplej vody sú tak približne o 40 % nižšie ako pri použití kondenzačného kotla. Samozrejme, treba sa vždy poradiť s odborníkom, pretože všetko závisí od konkrétnej realizácie.

 

Kondenzačný kotol ecoTEC plus VU od Vaillant

Kondenzačný kotol ecoTEC plus VU značky Vaillant (zdroj: vaillant.sk)

 

Tepelné čerpadlo

 

Tepelné čerpadlá sú pre domácnosti z roka na rok dostupnejšie. Najpraktickejšie sú práve zariadenia určené na vykurovanie aj na prípravu teplej vody (so zabudovaným zásobníkom TV). Nová generácia tepelných čerpadiel slúži už aj na chladenie. Vstupná investícia je pri tepelných čerpadlách síce vyššia než pri iných druhoch vykurovania, výhodou je však takmer bezstarostné fungovanie a nízke prevádzkové náklady. Životné prostredie totiž môže poskytnúť až 75 % potrebnej energie zadarmo a tepelné čerpadlá ju dokážu veľmi efektívne získavať z alternatívnych prírodných zdrojov tepla – zo zeme, z vody alebo zo vzduchu.

 

Tepelné čerpadlo flexoTHERM exclusive

Tepelné čerpadlo flexoTHERM exclusive značky Vaillant (Zdroj: vaillant.sk)

 

 

Tip odborníka:  Výhodné riešenie s veľmi ekonomickou prevádzkou je využitie kondenzačného kotla na kúrenie a tepelného čerpadla na prípravu teplej vody.

 

Odporúčame na prípravu teplej vody

 

Solárna zostava. Do energeticky pasívnych aj klasických rodinných domov je na prípravu TV vhodná solárna zostava Vaillant auroSTEP plus, ktorá patrí medzi najmodernejšie solárne systémy. Je ideálnym doplnkom k plynovému i elektrickému kotlu, pričom predlžuje životnosť kotla viac než dvojnásobne. Skladá sa z 250 l alebo 350 l zásobníka a dvoch alebo troch plochých kolektorov typu drain-back. Výhodou je jej kompaktnosť.

 

Solárna zostava auroSTEP plus

Solárna zostava auroSTEP plus značky Vaillant (Zdroj: vaillant.sk)

 

Slnečné kolektory ušetria až 70 % energie potrebnej na ohrev vody. Bežná domácnosť v rodinnom dome potrebuje na prípravu teplej vody kolektory s plochou cca 5 m2.

 

Tepelné čerpadlo na prípravu teplej vody Vaillant aroSTOR vzduch/voda má vstavaný 290 l bivalentný zásobník a využíva energiu z obnoviteľného zdroja – zo vzduchu. Spolupracovať môže s kozubom s teplovodným výmenníkom, s kotlom na tuhé palivá či plynovým kotlom. Vodu dokáže ohriať až na 60 °C, pritom je až o 40 % hospodárnejšie než plynový kotol.

 

Tepelné čerpadlo aroSTOR na prípravu teplej vody

Tepelné čerpadlo aroSTOR značky Vaillant (Zdroj: vaillant.sk)

 

 

 

Zdroj: Môj dom, strana: 158, Rubrika: Lexikón staviteľa, Dátum: 03. 03. 2017, Autor: Erika Kuhnová