Aj vaše vykurovanie potrebuje po zime detox organizmu
15. 3. 2024Je to ako s ľudským telom. Keď v ňom niečo začne haprovať, naruší to termoreguláciu a prirodzené teplo, na ktoré je človek zvyknutý, vystrieda pocit zimy. Aj domáci vykurovací systém funguje ako jedno „telo“ – je to prepojenie plynového kotla, radiátorov, či podlahového kúrenia, rôznych rúr a iných zariadení. Stačí však, že sa v ňom objaví neželaná nečistota či usadenina a dovtedy spoľahlivé vykurovanie začína mať trhliny.
Koniec zimy, kedy kúrenie prechádza na miernejší režim, je vhodným obdobím na „detox“ tohto organizmu – hĺbkové čistenie vášho domáceho vykurovacieho systému. Vďaka nemu budete pripravení na ďalšiu vykurovaciu sezónu, počas ktorej by vás nič nemalo prekvapiť.
Čistenie radiátorov
Začnite tým, čo zvládnete aj sami bez odbornej pomoci. Zdanlivo možno banálna vec, ale veľmi dôležitá pre zdravé prostredie vašej domácnosti – povrchové čistenie radiátorov. Usadený prach a rôzne nečistoty na radiátore sú v byte nenápadný tichý nepriateľ. Radiátor ohrieva vzduch vo svojom okolí, ten prúdi po izbe a rovnomerne ju vykuruje. Prach a nečistota však tento kolobeh narúšajú, brzdia odovzdávanie tepla a nám nezostáva v tej chvíli nič iné, ako termostatickú hlavicu nastaviť na vyššiu teplotu. Zvyšujeme si tak spotrebu energie a náklady na kúrenie. Nehovoriac o tom, že zahriaty prach v kombinácii s vlhkosťou vzduchu sú živnou pôdou pre roztoče, plesne či baktérie. Na vyčistenie radiátora nebude potrebovať nič špeciálne: bežný domáci vysávač, špongiu, utierku, čistiaci prostriedok či kefku alebo štetec, aby ste sa dostali aj do ťažšie prístupných miest. Takúto očistu, ktorá nestojí veľa času ani peňazí, odporúčame urobiť aj viackrát do roka.
Pomoc od odborníkov
Na ďalšie práce si už radšej zavolajte na pomoc skúsených kvalifikovaných odborníkov, ktorí vďaka špecializovanej technike a prostriedkom nazrú aj do vnútra vašich vykurovacích zariadení. Tam sa často ukrývajú rôzne rizikové faktory, o ktorých často ani netušíte.
Zvlášť dôležitá je pravidelná údržba plynového kotla, ktorý je srdcom celého vykurovacieho systému. Odhalí prípadný nebezpečný únik plynu či oxidu uhoľnatého, predchádza možným poruchám, čím predlžuje životnosť kotla a vďaka odhaleniu rôznych nečistôt, usadenín a správnemu nastaveniu vie znížiť spotrebu plynu aj o štvrtinu.
Ďalším nepriateľom domáceho vykurovania je tvrdá voda a vodný kameň, ktorý sa usádza v radiátoroch či v podlahovom vykurovacom systéme. Stačí milimetrová vrstva na vnútorných stenách a prietok vody, tlak a prúdenie tepla sa zhorší o zhruba tretinu. Vtedy v rámci údržby pomôže práve hĺbkové čistenie – z radiátorov či podlahového kúrenia sa najskôr špeciálnym zariadením vytlačia hrubé nahromadené nečistoty, následne sa vykurovací systém prepláchne čistiacimi a dekontaminačnými prostriedkami, ktoré odstránia usadeniny a kaly, napustí sa novou demineralizovanou vodou, ktorá ho zbaví vodného kameňa a pridajú sa špeciálne konzervačné látky, ktoré vedia na dlhšie obdobie zabrániť usadzovaniu nečistôt.
Ako často čistiť vykurovanie?
Odpoveď znie: pravidelne. Či každý rok, každý druhý alebo po dlhšom období, závisí od viacerých faktorov. Veku vykurovacích zariadení, kvality materiálov, tvrdosti vody, predošlej údržby a pod. Harmonogram servisných prehliadok a čistenia vám po dôkladnom spoznaní špecifík vášho systému odporučí váš kvalifikovaný technik. Každopádne, pravidelnosť takého detoxu určite spozorujete nielen v okamžitom zlepšení kvality kúrenia vo vašej domácnosti, ale aj na vašich faktúrach za teplo.