Viete ako správne odvzdušniť radiátor?
20. 10. 2020Vzduch v teplovodnom obehu kúrenia prináša iba trápenie. Bráni prúdeniu vody, znižuje účinnosť vykurovania, a ak sa nahromadí na kritickom mieste, môže spôsobovať aj hluk. Náprava je jednoduchá, stačí vedieť, ako možno tento vzduch vypustiť a doplniť vodu.
1. OTVORENIE: Na všetkých radiátoroch otvoríme regulačné ventily (vrátane termostatických). Umožníme tak plný prietok vykurovacej vody i vzduchu.
2. SPRIECHODNENIE: I Ak je kúrenie vyregulované utlmením spiatočky, zaistíme jej plný prietok. Na nových radiátoroch so spodným pripojením nájdeme skrutku.
3. SPRIECHODNENIE II: Na starších radiátoroch sa regulačný ventil spiatočky zväčša ukrýva pod kovovým krytom. Na jeho uvoľnenie budeme potrebovať imbusový kľúč.
4. VYPNUTIE: Vypneme kúrenie a obehové čerpadlo. Ustálime tak vzduch v jednotlivých vetvách a ochladíme systém, aby sme doň mohli dopúšťať vodu.
5. VYPÚŠŤANIE I: V najvyššom bode systému pootvoríme kľúčikom odvzdušňovací ventil. Otáčame ním opatrne, vzduch rýchlo uniká aj cez najmenšiu škárku.
6. ZACHYTÁVANIE: Vodu, ktorá sa miesi so vzduchom, zachytávame do pohára. Na niektorých ventiloch možno nastaviť smer jej odtoku. Snažíme sa ochrániť stenu pred znečistením.
7. DOPĹŇANIE: Ak sa tlak vytratí, do kúrenia dopúšťame v kotolni ďalšiu vodu. Tá nám pomôže vytlačiť prebytočný vzduch zo systému.
8. VYPÚŠŤANIE II: Postupne prechádzame všetky najvyššie body jednotlivých vetiev kúrenia, radiátor po radiátore. Staršie ventily treba otvárať skrutkovačom.
9. BOJLER: Ak máme obojživelný bojler, bude treba odvzdušniť aj jeho výmenník. Odvzdušňovací ventil nájdeme na jeho najvyššom mieste.
10. NAPUSTENIE: Nakoniec doplníme do obehu vodu. Tentoraz pozorne sledujeme tlakový indikátor na kotle, aby sme dosiahli správny tlak.
11. UZAVRETIE: Pozatvárame všetky ventily prívodu vody, opäť obnovíme nastavenie ventilov radiátorov, spustíme vykurovanie a dohliadame naň.
HOTOVO!
RADA NA ZÁVER
NAPÚŠŤANIE VODY: Do uzavretej vykurovacej sústavy dopúšťame vodu iba vtedy, ak je vykurovacie médium vychladnuté. Teplotný šok pri dopustení studenej vody do horúcej liatinovej pece by mohol spôsobiť jej prasknutie. Vždy starostlivo sledujeme ukazovateľ tlaku, ktorý pri väčšine systémov ukazuje pri naplnení hodnotu 1,5 baru. Iná situácia je pri otvorených vykurovacích systémoch, kde sa voda dopĺňa do expanznej nádoby umiestnenej v najvyššom bode rozvodov.
Voda vo vykurovacom systéme je znečistená koróziou a kovmi, pričom intenzívne zapácha. Preto treba pri každej manipulácii dbať na to, aby sme neznečistili steny, koberce či podlahy z dreveného masívu. Pri obavách z nešikovnosti možno podlahu prikryť handrou a na stenu nalepiť pomocou maliarskej pásky ochrannú fóliu.
Zdroj: časopis Urob si sám/ Milan Gigel, redaktor denníka SME