Pri voľbe spôsobu vykurovania ide nielen o vstupnú investíciu do vykurovacieho zariadenia, ale aj o váš komfort a náklady na prevádzku domu po mnoho ďalších rokov. Kondenzačný kotol zvyčajne býva horúcim kandidátom. Prinášame Vám rady, čo všetko by ste mali brať pri rozhodovaní do úvahy.

 

 

Vstupná investícia

 

Cena kondenzačného kotla obvykle závisí od jeho výkonu a od toho, či má integrovaný aj zásobník na prípravu teplej vody. Výrobcovia zvyknú ponúkať aj výhodné balíčky, ktoré obsahujú kondenzačný kotol, regulátor a zásobník na prípravu teplej vody. K dispozícii je tiež možnosť kúpiť zariadenie na splátky. Všeobecne pritom možno povedať, že kondenzačný kotol je podstatne lacnejšie vykurovacie zariadenie než tepelné čerpadlo.{R1}

 

plynový kondenzačný kotol

Príklad kondenzačného kotla so zásobníkom a termostatom. (Zdroj: Vaillant)

 

Pri vstupnej investícii treba k cene kondenzačného kotla pripočítať aj náklady súvisiace s pripojením na rozvod plynu a odvodom spalín. K prevádzkovým nákladom zas patrí aj suma za každoročnú servisnú prehliadku kotla.

 

 

Realizácia

 

Inštalácii plynového vykurovania do rodinného domu musí predchádzať určitá príprava. Vykurovanie sa dá zrealizovať iba vtedy, ak sa na pozemku nachádza prípojka plynu, nevyhnutné je aj pripojenie do plynárenskej distribučnej siete. Potrebná je tiež inštalácia plynovej skrinky pri rodinnom dome, ako aj realizácia rozvodov. Pri vykurovaní pomocou kondenzačného kotla sa nezaobídete ani bez vhodného odvodu spalín (dymovodu alebo komína). To všetko je spojené s ďalšími nákladmi, ktoré treba pri zvažovaní tejto investície brať do úvahy.

 

 

Možnosti umiestnenia

 

V zásade sa odvíjajú od toho, o aký typ (a teda aj veľkosť) kotla ide. Dnešné závesné stacionárne kotly mávajú príjemný dizajn a väčšinou sú priestorovo úsporné, takže ich môžete umiestniť prakticky kdekoľvek – nielen do technickej miestnosti, ale aj do predsiene, chodby, kúpeľne či kuchyne. Stacionárne kondenzačné kotly vzhľadom pripomínajú chladničku a väčšinou majú integrovaný zásobník na prípravu teplej vody. Ich priestorové nároky teda bývajú v porovnaní so závesnými variantmi o niečo väčšie, čo limituje možnosti ich umiestnenia.

 

vykurovanie zemným plynom

Moderné kondenzačné kotly splynú s prostredím.

 

Ohrev vody

 

Ide o známu klasiku – pomocou kondenzačného kotla môžete ľahko vyriešiť aj prípravu teplej vody, ak si zadovážite zariadenie s prietokovým ohrevom vody alebo so vstavaným prípadne externým zásobníkom teplej vody. Do menších rodinných domov je vhodná napríklad zostava závesného kondenzačného kotla a závesného zásobníka teplej vody s objemom 70 l. Riešením vhodným do viacgeneračných domov je zostava závesného kondenzačného kotla a stacionárneho zásobníka s objemom 120 alebo 150 l. Takáto zostava sa zvykne inštalovať do technickej miestnosti alebo pivnice.

Kondenzačný kotol si zadovážte spolu so šikovným regulátorom. Práve vďaka nemu môžete docieliť lepšie ovládanie vykurovania a tým aj vyššie úspory energií.

 

 

Na čo treba myslieť

 

Určite by ste nemali zabúdať na každoročnú servisnú prehliadku kotla. Treba ju urobiť najlepšie ešte pred začiatkom vykurovacej sezóny. Ak si ju totiž necháte na poslednú chvíľu, hrozí, že nezoženiete voľného servisného technika. Pravidelnú servisnú prehliadku požadujú všetci výrobcovia v záručných podmienkach, životnosť kondenzačného kotla totiž ovplyvňuje aj to, či je správne nadimenzovaný na potreby konkrétneho rodinného domu alebo bytu. Ak teda chcete predísť problémom, mali by ste každoročne využiť služby spoľahlivého servisného technika, a to aj v prípade, že kotol už nie je v záruke.

 

Revízia kotlov

Každoročná servisná prehliadka predĺži životnosť vášho kotla a prinesie úsporu energií.

 

Kondenzačný kotol si zadovážte spolu so šikovným regulátorom. S ním totiž docielite lepšie ovládanie vykurovania a tým aj vyššiu úsporu energie. Najmodernejšie smart regulátory umožňujú ovládanie vykurovania odkiaľkoľvek a kedykoľvek prostredníctvom ­wi-fi a aplikácie v smartfóne alebo tablete.

 

 

Nízkoenergetické a pasívne domy

 

Pre nízkoenergetické a pasívne domy je charakteristická veľmi malá potreba tepla na vykurovanie, potreba teplej vody však nebýva o nič menšia než v bežnom dome. Aby plynový kondenzačný kotol dokázal zabezpečiť tieto protichodné nároky, musí spĺňať dve základné požiadavky: mal by mať veľký výkonový rozsah a zároveň malý minimálny výkon. Na tieto parametre treba klásť dôraz už pri jeho výbere. Iba takýto kotol totiž dokáže zabezpečiť komfortnú prípravu teplej vody a zároveň pokryť potrebu tepla na vykurovanie bez toho, aby „cykloval“ (vypínal sa a znova zapínal, čo nie je dobré ani z hľadiska prevádzky, ani z hľadiska životnosti kotla). Kombinácia kondenzačného kotla so solárnym ohrevom vody je v týchto domoch mimoriadne výhodná.

 

Kondenzačný kotol dokáže využiť aj teplo z odvádzaných spalín. Jeho účinnosť je vďaka tomu oproti klasickému nízkoteplotnému kotlu až o 18 % vyššia. Teplo zo spalín sa získava najmä kondenzáciou horúcej vodnej pary v nich obsiahnutej. Z toho pochádza názov kotla „kondenzačný“.

 

 

Súvisiace články:

 

 

 

Zdroj: mojdom.zoznam.sk, Rubrika/Relácia: Energia, Dátum: 19.12.2017