Takmer o tretinu viac prekúrili ľudia z dôvodu tuhej tohtoročnej zimy. Vykurovacie obdobie sa práve končí. Konečné platby za tento rok tak môžu byť výrazne vyššie. Mierne zníženie cien za teplo zo začiatku tohto roka tak v peňaženkách veľmi nepocítime. Zvrátiť by to mohol ešte prípadný výrazne teplejší záver roka.

 

Pripraviť sa na vyššie faktúry však radí manažér spoločnosti Magna Energia Martin Semrič domácnostiam už teraz. Rozumné je podľa neho navýšiť si vopred zálohové platby. „Rozložia si tak náklady na energie na dlhšie obdobie a vyhnú sa riziku vysokého nedoplatku pri ročnom vyúčtovaní,“ hovorí.

 

 

„Naši odberatelia v domácnostiach môžu kvôli tuhej zime očakávať nárast spotreby plynu do 30 percent medziročne,“ hovorí Semrič. V prípade kúrenia elektrinou pôjde podľa neho o okolo 10 až 15 percent v porovnaní s minulým rokom. Elektrina sa totiž používa aj na iné účely, nielen na kúrenie.

 

Extrémne studený bol najmä tohtoročný január. Teploty sa držali pod nulou počas celého mesiaca s výnimkou jedného dňa. „Priemerná mesačná teplota ovzdušia bola nižšia až o 5,4 oC v porovnaní s januárom 2016 a spotreba zemného plynu na Slovensku bola vyššia približne o 20 percent,“ hovorí manažér externej komunikácie SPP – distribúcia Milan Vanga. Bol to najchladnejší január za posledných 20 rokov a svojou priemernou teplotou –7,2 oC sa zaradil sa na 10. priečku najchladnejších januárov v celej histórii meraní teplôt na Slovensku, upozornil.

 

Priemerné teploty v zime na Slovensku 2014 2015 2016

 

Na výšku faktúr však bude mať vplyv aj výrazné ochladenie, ku ktorému došlo v apríli. Mnoho domácností totiž kúrilo aj na jar pre nízke teploty. Len od novembra do februára sa distribuovalo takmer o 400 miliónov kubíkov viac plynu ako za rovnaké obdobie vlani, čo bol nárast asi o 15 percent. A hoci zvýšenie koncových cien pre domácnosti sa podľa hovorcu SPP Ondreja Šebestu nateraz neočakáva, náklady na teplo potiahne hore vyššia spotreba. „Situácia na medzinárodných trhoch s plynom a elektrinou by sa musela podstatne zmeniť, aby regulačný úrad znova upravoval cenu,“ hovorí Šebesta. Naopak, v prípade elektriny stále hrozí nárast cien.

 

Vyúčtovanie bude do konca mája

 

Vyúčtovanie tepla za minulý rok budú správcovské spoločnosti či spoločenstvá vlastníkov bytov rozposielať do konca tohto mesiaca. Tiež nastavia nové zálohové platby za teplo a teplú vodu. „Výška preplatku alebo nedoplatku závisí od výšky nastavenia záloh, množstva dodaného tepla podľa intenzity a dĺžky vykurovacieho obdobia,“ vysvetľuje predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Stanislav Janiš.

 

Zavážia aj úpravy urobené v bytovom dome v uplynulom roku ako zateplenie či hydraulické vyregulovanie. „Vykurovacia sezóna 2016/2017 bola z hľadiska klimatických podmienok a následnej potreby tepla v priemere vyššia o približne 15 percent v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami,“ hovorí Janiš.

 

Platby odberateľov sa však vyhodnocujú za kalendárny rok, dodáva, nie za vykurovaciu sezónu. Vo vyúčtovaniach sa teda dá počítať skôr s preplatkami, keďže jeseň a zima v roku 2016 boli miernejšie. Chladný začiatok tohto roka sa na účtoch ukáže až na budúci rok. „Ak k mrazivému začiatku roka 2017 pribudne teplá jeseň a mierny začiatok zimy, tak väčšie množstvo tepla dodané začiatkom roka bude zmiernené menšou dodávkou tepla koncom roka 2017,“ hovorí Janiš.

 

Ušetria tí čo zateplili

 

Rozpočítavanie množstva tepla za rok 2016 vykoná bytové družstvo alebo správca podľa starej vyhlášky, vysvetľuje Janiš. Na budúci rok sa už pôjde podľa novej vyhlášky ministerstva hospodárstva, ktorá stanovuje pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného v teplej úžitkovej vode a rozpočítavania množstva tepla.

 

Vo vyúčtovaní tak budú okrem nákladov na spotrebované palivo uvedené samostatne aj náklady na kúrenie a ohrev vody z domovej kotolne. Čiže aj náklady na elektrinu, technologickú vodu, obsluhu a údržbu kotolne, tiež poplatky na poistenie, revízie či samotnú kúpu kotla. Vlastníci tak budú mať reálnu predstavu o nákladoch na kúrenie a teplú vodu. Podľa nových pravidiel sa pôjde už tento rok v domoch s vlastným centrálnym zdrojom tepla.

 

Bežná domácnosť v nezateplenom 3–izbovom byte môže minúť ročne aj okolo 9 700 kWh tepla. Za kúrenie a ohrev teplej vody tak ročne zaplatí 700 až 800 eur – teda približne 65 eur za mesiac. V rodinnom dome tvorí spotreba tepla na vykurovanie často až tri štvrtiny celkovej spotreby energie. Práve teplo je tak položkou, ktorá ťahá výdavky ľudí hore.

 

Tí, čo zateplili, však môžu ročne podľa rozsahu prác ušetriť aj dve pätiny z ceny za teplo. Inštalácia termostatických a regulačných ventilov na vykurovacie telesá môže podľa odborníkov na zatepľovanie znížiť spotrebu tepla o pätinu až dve. Ak sa vymenia aj okná a zateplia steny budovy a strecha, ušetrí sa 20 až 35 percent spotreby tepla. Zaizolovaním vnútorných rozvodov sa ušetrí ďalších desať percent tepla. Podľa Združenia pre zatepľovanie budov však skutočná úspora závisí od správania majiteľa bytu či domu. Veľa urobí aj správne vetranie, ktoré má byť krátke a intenzívne.

 

Vykurovacia sezóna na Slovensku trvá podľa vyhlášky ministerstva hospodárstva od septembra do konca mája. Kúriť sa prestáva, ak vonkajšia teplota stúpne nad 13 oC počas dvoch za sebou nasledujúcich dní a predpoveď počasia pokles teploty pod túto hodnotu neočakáva.

 

 

 

Zdroj: pravda.sk, rubrika: Správy, dátum: 16.5.2017, Autor: Zdenka Kollárová