Slovensko patrí k najznečistenejším krajinám v Európe. Prečo?
23. 2. 2017Najtoxickejšie krajiny sveta sú vraj na Blízkom východe. „Prvenstvo“ patrí Saudskej Arábii a Kuvajtu.
Odborníci vyzbierali údaje zo 135 krajín. Sledovali 5 javov:
• spotrebu energie na hlavu,
• emisie CO2 (oxidu uhličitého) zo spaľovania,
• mieru znečistenia ovzdušia,
• úmrtia, ktoré spôsobuje znečistené ovzdušie
• produkciu energie z obnoviteľných zdrojov.
Štúdia teda neriešila iba dôsledky. Autori sa dôslednejšie venovali úsiliu, ktoré krajiny vynakladajú na to, aby zlepšovali životné prostredie. Nelichotivo skončila najmä Saudská Arábia. Jeden z najväčščích producentov ropy na svete robí málo v boji proti klimatickým zmenám. Má pritom ideálne podmienky na využívanie napríklad solárnych elektrární. Rijád je na tom horšie ako India aj Čína.
Slovensko v Európe tiež veľmi nebodovalo. Ocitli sme sa na chvoste rebríčka. Najhoršie skončilo Luxembursko. To paradoxne dopláca najmä na znečisťovanie okolitých krajín.
Znečisťujú, ale nezanedbávajú
Medzi najväčších znečisťovateľov patria Spojené štáty a Čína. Tieto dve krajiny však aspoň vynakladajú nemalé prostriedky na to, aby sa zlepšovali. Bývalý prezident Barack Obama v uplynulých osem rokov venoval klimatickým zmenám veľkú pozornosť.
Peking zase plánuje investovať do obnoviteľných zdrojov enormných 342 miliárd eur. Zámer potvrdilo tamojšie ministerstvo pre energetiku. Podľa denníka The Guardian to chce stihnúť do konca desaťročia. Číňania prevažne spaľujú uhlie a ďalšie fosílne palivá. Nahradia ich hydroelektrárne, solárne panely, veterné turbíny, ale aj jadrové elektrárne. Znečistené ovzdušie je v Číne veľkým problémom. Veľké mestá často vydávajú smogové výstrahy v dopravných špičkách a pri zmenách počasia.
10 najtoxickejších krajín sveta
1. Saudská Arábia
2. Kuvajt
3. Katar
4. Bahrain
5. Spojené arabské emiráty
6. Omán
7. Turkmenistan
8. Líbya
9. Kazachstan
10. Trinidad a Tobago
Zdroj: www.zive.sk, Žijeme v čistej krajine? Táto mapa tvrdí opak, 22. 02. 2017